Psoriasis

Initiatief: NVDV Aantal modules: 96

Leefstijl bij psoriasis

Publicatiedatum: 05-08-2026
Beoordeeld op geldigheid: 05-08-2026

Waar gaan deze richtlijnmodules over?

Deze richtlijnmodules beschrijven wat volgens de huidige inzichten de best mogelijke benadering is op het gebied van leefstijl voor patiënten met psoriasis. In de richtlijnmodules komen de volgende onderwerpen aan bod:

  • Voeding en dieet
  • Voedingssupplementen
  • Alcohol en roken
  • Stress
  • Beweging

Noot: achtergrondinformatie is weergegeven in de bijlagen

 

Algemene aanbevelingen

  • Bespreek dat algemene adviezen voor een gezonde leefstijl uiteraard ook gelden voor patiënten met psoriasis. Bespreek, zo nodig, aandoening specifieke belemmeringen en mogelijkheden.
  • Bespreek dat een gezonde leefstijl op alle domeinen kan bijdragen aan het verminderen van het risico op comorbiditeiten die vaker voorkomen bij psoriasis. Verwijs de patiënt, zo nodig, naar een gespecialiseerd zorgverlener of naar een van de websites opgenomen in de tabel met bestaande hulpmiddelen voor begeleiding (bijlage Bestaande hulpmiddelen voor leefstijl, voor patiënten en zorgverleners).
  • Bespreek met patiënten met overgewicht of ze gewicht willen verliezen en of ze hierbij begeleiding zouden willen krijgen. Voor meer informatie zie de Richtlijn overgewicht en obesitas bij volwassenen en kinderen

Rationale van de algemene aanbevelingen

Verschillende comorbiditeiten komen vaker voor bij psoriasis, zie hiervoor ook de richtlijnmodule Comorbiditeiten en systemische therapieën - Richtlijn - Richtlijnendatabase. Een gezonde leefstijl op alle domeinen draagt bij aan het verminderen van het risico op deze comorbiditeiten. Ook het verkrijgen en behouden van een gezond gewicht draagt bij aan het verminderen van dit risico. Daarnaast zijn er aanwijzingen dat het bereiken van een gezond gewicht kan bijdragen aan een vermindering van de ziekte-ernst van psoriasis.

Algemene leefstijladviezen, zoals stoppen met roken en bewegingsadviezen, vallen buiten de scope van deze richtlijnmodules. Hiervoor verwijzen we naar bestaande richtlijnen, zoals; Tabaks- en nicotineverslaving en Richtlijn Overgewicht en obesitas bij volwassenen en kinderen.

 

Hoe is de richtlijn tot stand gekomen?

Het initiatief voor deze richtlijn is afkomstig van de Nederlandse Vereniging voor Dermatologie en Venereologie (NVDV). De richtlijn is opgesteld door een multidisciplinaire commissie met vertegenwoordigers vanuit de dermatologen, diëtisten, huidtherapeuten, verpleegkundigen (verpleegkundig specialist) en patiëntenverenigingen.

 

Wat is recentelijk gewijzigd?

Deze richtlijnmodules zijn nieuw en richten zich op leefstijl en de mogelijke invloed daarvan bij psoriasis.

Beoordelingsdatum en geldigheid

Publicatiedatum  : 05-08-2026

Beoordeeld op geldigheid  : 05-08-2026

Initiatief en autorisatie

Initiatief:
  • Nederlandse Vereniging voor Dermatologie en Venereologie
Volgende:
Comorbiditeiten en systemische therapieën