Leidraad 3D-printen voor klinische toepassingen

Initiatief: NVKF Aantal modules: 14

Klinische toepassing van 3D-printen

Publicatiedatum: 07-09-2026
Beoordeeld op geldigheid: 07-09-2026

Al meer dan 20 jaar worden 3D-prints ingezet in de klinische praktijk. Verschillende medisch specialismen hebben inmiddels ruime ervaring met het gebruik van 3D-printen ter ondersteuning van het zorgproces, waaronder Radiotherapie, MKA-chirurgie, Orthopedie en traumachirurgie en Plastische chirurgie. Het gebruik van 3D-printen in de klinische praktijk lijkt verder toe te nemen, ook naar andere vakgebieden. Toch passen niet alle medisch specialisten 3D-prints toe, ook niet binnen de genoemde specialismen. Er is daarom geen sprake van een uniforme werkwijze. Daarnaast ontbreekt het aan een goed overzicht van zowel de toepassingen van 3D-printen als ook consensus over wanneer 3D-printen zou moeten worden toegepast.

 

In deze module Klinische toepassing van 3D-printen wordt een overzicht gegeven van de medische stand van zaken met betrekking tot het gebruik van 3D-prints in de klinische praktijk voor de bovengenoemde medisch specialismen, op basis van wetenschappelijke publicaties en informatie uit een nationale enquête onder 3D-labs/3D-faciliteiten in zorginstellingen en medisch specialisten die gebruikmaken van 3D-prints en 3D-planningen. De focus ligt hierbij vooral op de 3D-prints zelf en op de klinische situaties waarin het zinvol kan zijn om deze in te zetten. De scope van deze leidraad is niet het aantonen van de meerwaarde van 3D‑printing; dit dient te worden uitgewerkt in klinische richtlijnen die specifiek ingaan op de betreffende klinische situaties.

 

Om inzicht te krijgen in de actuele klinische toepassingen van en werkwijzen omtrent 3D-printen heeft de werkgroep in 2024 een enquête uitgestuurd naar 3D-lab in Nederlandse ziekenhuizen, zorginstellingen en medisch specialisten (via de wetenschappelijke verenigingen). Deze enquête bevat vragen over zowel toepassingsgebieden, typen 3D-geprinte hulpmiddelen, gebruikte 3D-printtechnieken en hoeveelheden prints, zie “Bijlage Uitwerking van de enquêteresultaten” voor de uitwerking van de enquête. De enquêteresultaten geven inzicht in de volgende onderwerpen:

  1. 3D-printen voor medische toepassing in Nederland; de start van 3D-printen in de klinische praktijk, het oprichten van 3D-lab, de activiteiten van een 3D-lab, de nut en noodzaak van 3D-lab voor medisch specialisten.
  2. Klinische toepassingen van 3D-prints en soorten medische hulpmiddelen, zoals chirurgische planningen, mallen voor operaties of radiotherapie, patiëntvoorlichting en scholing. Hierbij is ook gekeken naar de gebruikservaringen van medisch specialisten en hun visie op de impact op de zorg.
  3. Technische aspecten met betrekking tot:
    1. software voor modellering, planning en printvoorbereiding;
    2. printtechnieken, printers en materialen.
  4. Organisatievormen en procesinrichting, waarin gekeken is naar:
    1. processtappen;
    2. kwaliteitsmanagementsysteem.

De enquête laat zien dat met name de specialismen radiotherapie, mondziekten, kaak- en aangezichtschirurgie (MKA), orthopedie en traumachirurgie en plastische chirurgie al intensief gebruikmaken van 3D-printtechnologie en daarmee grote klinische toepassingsgebieden vormen. Direct daarna gevolgd door de neurochirurgie en de keel-, neus- en oorheelkunde (KNO). De bevindingen uit de enquête vormen een basis voor verdere verdieping in de submodules van deze leidraad over de klinische toepassingen van 3D-printen binnen de radiotherapie, MKA, orthopedie en traumachirurgie en plastische chirurgie. Aan de hand van zowel literatuuronderzoek als de enquêteresultaten worden hierin de volgende uitgangsvragen beantwoord:

 

Radiotherapie

Uitgangsvraag: Voor welke toepassingen binnen de radiotherapie kan 3D-printen worden ingezet?

 

De uitgangsvraag omvat de volgende deelvragen:

1.         Voor welke toepassingen binnen de uitwendige radiotherapie kan 3D-printen worden ingezet?

2.         Voor welke toepassingen binnen de brachytherapie (inwendige radiotherapie) kan 3D-printen worden ingezet?

 

MKA-chirurgie

Uitgangsvraag: Voor welke toepassingen binnen de mondziekten, kaak- en aangezichtschirurgie kunnen 3D-prints worden ingezet?

 

Orthopedie en traumachirurgie

Uitgangsvraag: Voor welke toepassingen binnen de orthopedie en traumachirurgie kunnen 3D-prints worden ingezet?

 

Plastische chirurgie

Uitgangsvraag: Voor welke toepassingen binnen de plastische chirurgie kunnen 3D-prints worden ingezet?

Beoordelingsdatum en geldigheid

Publicatiedatum  : 07-09-2026

Beoordeeld op geldigheid  : 07-09-2026

Initiatief en autorisatie

Initiatief:
  • Nederlandse Vereniging voor Klinische Fysica
Geautoriseerd door:
  • Beroepsvereniging voor Biomedische Technologen in de Zorg
  • Nederlandse Orthopaedische Vereniging
  • Nederlandse Vereniging voor Klinische Fysica
  • Nederlandse Vereniging voor Keel-Neus-Oorheelkunde en Heelkunde van het Hoofd-Halsgebied
  • Nederlandse Vereniging voor Mond- Kaak- en Aangezichtschirurgie
  • Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie
  • Nederlandse Vereniging voor Radiotherapie en Oncologie
  • Nederlandse Vereniging voor Heelkunde
  • Nederlandse Vereniging voor Neurochirurgie
  • Nederlandse Vereniging voor Technische Geneeskunde
  • Patiëntenfederatie Nederland
  • Vereniging van Deskundigen Steriele Medische Hulpmiddelen

Algemene gegevens

De ontwikkeling van deze leidraad werd ondersteund door het Kennisinstituut van de Federatie Medisch Specialisten (www.demedischspecialist.nl/kennisinstituut) en werd gefinancierd door de Stichting Kwaliteitsgelden Medisch Specialisten (SKMS). De financier heeft geen enkele invloed gehad op de inhoud van de leidraad.

Samenstelling werkgroep

Voor het ontwikkelen van de leidraad is in 2023 een multidisciplinaire werkgroep ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers van alle relevante specialismen die betrokken zijn bij de zorg voor patiënten met 3D-printen, zijnde: de Nederlandse Vereniging voor Klinische Fysica (NVKF), Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie (NVPC), Nederlandse Vereniging voor Radiotherapie en Oncologie (NVRO), Nederlandse Orthopaedische Vereniging (NOV), Beroepsvereniging voor Biomedisch Technologen in de Zorg (BMTZ), Nederlandse Vereniging voor Mondziekten, Kaak- en Aangezichtschirurgie (NVMKA) en de Nederlandse Vereniging voor Technische Geneeskunde (NVvTG).

 

Werkgroep

  • Dr. ir. B.I. (Bärbel) van den Berg (voorzitter), Klinisch fysicus, Medisch Spectrum Twente, NVKF
  • Prof. dr. L. (Leander) Dubois, Mondziekten, kaak- en aangezichtschirurg, Amsterdam UMC, NVMKA
  • Dr. ir. E.C. (Erik) Gelderblom, Klinisch fysicus, RadboudUMC, NVKF
  • Dr. S. (Stefan) Hummelink, Technisch geneeskundig specialist, RadboudUMC, NVPC
  • Dr. M.A. (Maaike) Koenrades, Technisch geneeskundige, Medisch Spectrum Twente, NVvTG
  • Dr. ir. P.S. (Petra) Kroon, Klinisch fysicus, UMC Utrecht, NVKF
  • Dr. N. (Nienke) Kuijsters, Radiotherapeut, Maastro, NVRO
  • Dr. ir. V. (Vera) Lagerburg, Klinisch fysicus, St. Antonius Ziekenhuis, NVKF
  • Dr. R. (Ruud) Schreurs, Technisch geneeskundige, Amsterdam UMC, NVMKA
  • Dr. H.C. (Hugo) van der Veen, Orthopedisch chirurg, UMCG, NOV
  • Dr. ir. A.C.T. (Anne) Vrancken, Biomedisch technoloog, Catharina Ziekenhuis, BMTZ

Klankbordgroep

  • Ir. N.M. (Nicole) Bakker, Klinisch fysicus, Reinier de Graaf Gasthuis, NVKF
  • Dr. L. (Lars) Brouwers, AIOS chirurgie, Elisabeth-TweeSteden Ziekenhuis, NVvH
  • Drs. J.J. (Jojaneke) Bruintjes, AIOS neurochirurgie, UMCG, NVvN
  • Dr. A. (Anastasia) Egorova, Cardioloog, LUMC, NVVC
  • A. (Angelique) Fluitman, Deskundige steriele medische hulpmiddelen (DSMH/DSRD), Nij Smellinghe, VDSMH
  • Dr. S. (Sander) Idema, Neurochirurg, Amsterdam UMC, NVvN
  • Dr. B.M. (Baris) Karakullukcu, Keel-, neus- en oorarts, Antoni van Leeuwenhoek, NVKNO
  • Drs. I.J.S. (Samantha) Kloosterman (tot mei 2024), Klinisch fysisch medewerker, UMC Utrecht, NVKFM
  • Drs. W.W.L. (Wilson) Li, Cardiothorocaal chirurg, RadboudUMC, NVT
  • Drs. J. (Jannie) Smit, Deskundige steriele medische hulpmiddelen (DSMH/DSRD), RadboudUMC, VDSMH

Met ondersteuning van

  • Dr. J.C. (José) Maas, Senior adviseur, Kennisinstituut van de Federatie Medische Specialisten
  • Dr. N. (Nikita) van der Zwaluw (tot oktober 2025), Senior adviseur, Kennisinstituut van de Federatie Medische Specialisten

Belangenverklaringen

Een overzicht van de belangen van werkgroepleden en het oordeel over het omgaan met eventuele belangen vindt u in onderstaande tabel. De ondertekende belangenverklaringen zijn op te vragen bij het secretariaat van het Kennisinstituut van de Federatie Medisch Specialisten via secretariaat@kennisinstituut.nl.

Lid

Functie & Nevenwerkzaamheden

Belangen

Restricties

Werkgroep

Anne Vrancken

Biomedisch technoloog, Catharina Ziekenhuis Eindhoven (betaald)

 

Nevenwerkzaamheden: Geen

Geen

Geen restricties

Bärbel van den Berg

Klinisch fysicus, Medisch Spectrum Twente, Enschede

 

Nevenwerkzaamheden:

Tot 7-1-2026:

* Visitator kwaliteitsvisitaties NVKF (betaald)

* Opleider algemene klinische fysica (onbetaald)

 

Vanaf 7-1-2026:

Geen

Geen

Geen restricties

Erik Gelderblom

Klinisch fysicus - Radboudumc (full-time dienstverband, betaald)

 

Nevenwerkzaamheden:
* Lid Wetenschappelijke Adviesraad bij Geneesmiddelen Bulletin (betaald)
* Lid Deskundige Medische Hulpmiddelen bij CMO Oost-Nederland (onbetaald)

Geen

Geen restricties

Hugo van der Veen

Orthopedisch chirurg, UMCG

 

Nevenwerkzaamheden:

Geen

Geen

Geen restricties

Leander Dubois

MKA chirurg, Amsterdam UMC (60%)

MKA chirurg, St. Antonius ziekenhuis (40%)

 

Nevenwerkzaamheden:

*Lid FMS richtlijncomissie ‘Spoedoperaties’ (onbetaald)

*Lid KIMO richtlijncommissie Tandletsel onbetaald)

*Redactieraad Imago, nascholingscholingstijdschrift voor radiologie/nucleaire geneeskunde (onbetaald)

*KLS Martin expertise group ‘biomaterials in facial trauma’ (betaald via Amsterdam UMC)

*KLS Martin expertise group ‘navigatie’ (betaald via Amsterdam UMC)

*Stryker R&D expertise group ontwikkeling AXS schroef (betaald)

*Member Trauma section, Strassbourg Osteosynthesis Research Group (onbetaald)

*Member Stryker CMF Academy (onbetaald)

*Voorzittter kennisagenda traumatologie NVMKA

*Congreslezingen, nascholing namens diverse nascholingsorganisaties

Toelichting 26-2-2026:
Ik neem deel aan diverse internationale gremia, soms met een industriële link, zoals SORG en de Stryker Academy. Al deze organisaties hebben als primair doel scholing en educatie. In dat kader word ik met enige regelmaat gevraagd om cursussen te organiseren of lezingen te verzorgen . Een deel van ons onderzoek heeft een sterk innovatief karakter, wat maakt dat ik af en toe  als expert word benaderd om advies te geven.

Mijn R&D-werk richt zich met name op osteosynthese (geen PSIs) en genavigeerde chirurgie, heeft naar mijn inzicht geen overlap met of conflict met de betreffende richtlijn. In het verleden ontving ik hiervoor uitsluitend een onkostenvergoeding ter dekking van reis- en verblijfskosten. Ook geen onderzoeksgelden. Tegenwoordig worden dergelijke afspraken contractueel afgehandeld tussen Amsterdam UMC en de externe partij. Ik heb hier zelf geen rol meer in. 

Voor zover ik kan overzien, levert dit geen conflict op met de richtlijn. Daarnaast heb ik geen lopende patenten.

Extern gefinancierd onderzoek:

 

*KLS martin, Brainlab - Navigatie bij oogkasreconstructies - Geen projectleider

*KLS Martin - Navigatie bij oogkasreconstructie - Geen projectleider

Geen restricties

 

Gezien de potentiële belangen ten aanzien van klinische toepassing van 3D printen zijn NVKF en NVMKA in de commentaarfase gevraagd om de module MKA-chirurgie expliciet te laten tegen lezen door een onafhankelijke reviewer.

Ruud Schreurs

Klinisch Academisch Medewerker, Amsterdam UMC

 

Nevenwerkzaamheden:

Congreslezingen, nascholing namens nascholingsorganisaties

 

Toelichting 23-2-2026:
Ik heb wel andere nascholingen gegeven, maar dat heeft altijd een incidenteel karakter gehad.

Een incidenteel karakter: deze trainingen waren eenmalig en op aanvraag. Vrijwel altijd vanuit beroepsverenigingen, zoals de NVKMA, de NVvO, of congreslezingen op de BSSO congres (tweejaarlijks congres Haarlem). De financiering kwam dan vanuit beroepsverenigingen.

Extern gefinancierd onderzoek:

 

1. KLS Martin, Brainlab - navigatie bij oogkasreconstructie
(Projectleider JA)

2. Materialise NV - kaakgewrichtsvervanging (Projectleider NEE)

3. KLS Martin - navigatie bij oogkasreconstructie (Projectleider JA)

4. zonMW - feminiserende gelaatschirurgie (Projectleider JA)

5. KLS Martin - slaapapneu (projectleider NEE)

Geen restricties

 

Gezien de potentiële belangen ten aanzien van klinische toepassing van 3D printen zijn NVKF en NVMKA in de commentaarfase gevraagd om de module MKA-chirurgie expliciet te laten tegen lezen door een onafhankelijke reviewer.

Maaike Koenrades

Technisch Geneeskundige Medisch Spectrum Twente

3D Lab, betaald

Gastaanstelling M3i Universiteit Twente, onbetaald

 

Nevenwerkzaamheden:

Geen

Als ook bedoeld wordt commissies dan
* Werkgroep 3D lid NvvTG cluster BI
* Werkgroep vervolgopleiding NvvTG
* lid cluster BI
* Werkgroep UT lid Principles of Technical Medicince book

Persoonlijke financiële belangen:

Nee

Pending patent

Patient specific guide for minimal invasive procedures UT MST
Toelichting 19-2-2026
Niet gerelateerd aan de inhoud van de leidraad, het ging om de ontwikkeling van een surgical guide bij sacro-iliacale fusie binnen ons ziekenhuis vanuit ons bestaande 3Dlab en met de universiteit twente. Kortgeleden is echter besloten geen patent meer in te gaan dienen maar het werk wordt gepubliceerd.

 

Extern gefinancierd onderzoek:

Ja, UT,MST,In2Med-sacroiliac joint fusion:

* In2Med - Promotieonderzoek sacroiliac joint fusion - Geen projectleider

 

Intellectuele belangen en reputatie:

Net als enkele andere 3D labs in NL gaat MST mogelijk dienstverlening doen voor andere (regionale) ziekenhuizen

Geen restricties

Nienke Kuijsters

Radiotherapeut, Maastro.

Betaalde werkzaamheden, voornamelijk klinisch en voor een klein deel onderzoek en projectwerk.

 

Nevenwerkzaamheden:

Geen

Geen

Geen restricties

Petra Kroon

Klinisch fysicus (radiotherapie)

UMC Utrecht

fulltime, betaald

 

Nevenwerkzaamheden:
* NVKF commissie kwaliteit (onbetaald)

* NCS SBRT (onbetaald)

Tot 30-12-2025:

* SKMS Veldnorm Medtech (gemandateerd vanuit NVKF, vacatiegelden -> UMCU)

 

Toegevoegd 30-12-2025:

* NVKF ad-hoc visiteur (betaald - vacatiegelden naar UMC Utrecht)

*NVRO bestuurslid LPBT (onbetaald)

*SKMS werkgroeplid Leidraad Medische Technologie (gemandateerd vanuit NVKF, vacatiegelden naar UMC Utrecht)

Extern gefinancierd onderzoek:

Elektra - To evaluate evidence for eventual transition from PDR treatments to HDR treatments in case of possible unavailibilty of PDR afterloading machines: Focus on head and neck cancer treatments – Projectleider
Toegevoegd 30-12-2025:
New applications for head and neck cancer will be reported and further developed (o.a. inzet van 3D-printtechnieken).

Side study for patients with LACC: dosimetric comparison of fractionated HDR brachytherapy and hypofractionated MR Linac boost in case brachytherapy is not feasible.

Toelichting 23-2-2026:
3 studies die vallen onder dezelfde Grant van Elektra. Co-PI; collega beheert de financiën en is PI.

Elekta, To evaluate evidence for eventual transition from PDR treatments to HDR treatments in case of possible unavailibilty of PDR afterloading machines, Projectleider – Nee.

Elekta, Dosimetric comparison of fractionated HDR brachytherapy and hypofractionated MR Linac boost in case brachytherapy is not feasible for cervix carcinoma, Projectleider - Nee

Elekta, New applications for head and neck cancer will be reported and further developed (o.a. inzet van 3D-printtechnieken), Projectleider – Nee

 

Intellectuele belangen en reputatie:

Het adequaat kunnen blijven aanbieden van radiotherapiebehandelingen waarvoor 3D geprinte technieken essentieel zijn.

Geen restricties

Stefan Hummelink

Technisch geneeskundig specialist, plastische chirurgie, Radboudumc

 

Nevenwerkzaamheden:

Eigenaar webshop gitaar toebehoren

 

Toegevoegd 18-12-2025:
Co-founder en CTO/CMO Exolumen B.V.

Persoonlijk financiële belangen:

Dienstverband Radboudumc; staflid plastische chirurgie

Uitvinder op patent WO2015135985A1, eigendom Radboudumc (niet gerelateerd aan 3D printing)
Toegevoegd 18-12-2025:
aandelen Exolumen B.V.

 

Extern gefinancierd onderzoek:
Ja:

* NWO - Polspathologie inzichtelijk maken met 4DCT - Geen projectleider

 

Tot 18-12-2025:

* JBZ/RadboudUMC - Polspathologie inzichtelijk maken met 4DCT - Geen projectleider

* ZonMw - Lymfoedeemchirurgie studie - Projectleider

* TTT Medtech - Projected augmented reality met de anatomy projector - Projectleider

* Plasmacure - Toepassen koud plasma bij niet genezende wonden – Projectleider

 

Intellectuele belangen en reputatie:

Tot 18-12-2025

Ja, als technisch geneeskundige ben ik benaderd door de NVPC om namens de verenging deel te nemen hierin. Heb ook gepubliceerd over 3D printing in de plastische chirurgie (bijv. 3D prints bij borstreconstructies en mallen t.b.v. Nederlands eerste bilaterale handtransplantatie). Internationaal hier ook over gesproken. Ik werk daarnaast samen met aantal 3D labs in Nederland.

 

Vanaf 18-12-2025:
Geen

Geen restricties

Vera Lagerburg

Klinisch Fysicus in het Sint Antonius Ziekenhuis

 

Nevenwerkzaamheden:
* Deskundige Medische Hulpmiddelen bij de MEC-U – betaald
* Lid Commissie Beroepsbelangen NVKF- onbetaald (tot eind mei 2024)
* Lid visitatiecommissie NVKF – onbetaald (tot oktober 2025)
* Visiteur kwaliteitsvisitaties NVKF – betaald
* Lid expertiseteam cluster IC FMS – betaald (tot zomer 2025)

*Voorzitter stichting OKF (vanaf oktober 2025)

Geen

Geen restricties

Klankbordgroep

Anastasia Egorova

Cardioloog in het LUMC, 1 FTE

 

Nevenwerkzaamheden:
Tot 18-1-2026
Speaker en Consultancy fees van Medtronic and Boston Scientific t.a.v. ICD/PM devices en onderwijs.

Vanaf 18-1-2026
Betaald, 1 FTE cf CAO

Persoonlijke financiële belangen
Tot 18-1-2026
Speaker en Consultancy fees van Medtronic and Boston Scientific tav ICD/PM devices en onderwijs.

Inhoudelijk niet gerelateerd aan het huidig project.

Vanaf 18-1-2026
Speaker en consultancy fees van Medtronic, Boston Scientific en Abbott.

Niet inhoudelijk gerelateerd aan deze commissie.

Persoonlijke relaties

Geen restricties

Angelique Fluitman

DSMH, ziekenhuis NIJ Smellinghe

 

Nevenwerkzaamheden:

Geen

Geen

Geen restricties

Baris Karakullukcu

KNO arts, Antoni van Leeuwenhoek

 

Nevenwerkzaamheden:

Acibadem International Medical Center

Extern gefinancierd onderzoek:
TKI, Health Holland - 3D geprinte onderkaak implant - Projectleider. Afgerond subsidie

 

Intellectuele belangen en reputatie:

Medisch directeur van 3D lab in het AVL

 

Geen restricties

Jannie Smit

Tot 22-12-2025:

bestuurslid VDSMH

DSMH/DSRD

Werkgever Radboudumc

 

Toegevoegd 22-12-2025:
DSMH/DSRD Radboudumc

 

Nevenwerkzaamheden:

Tot 22-12-2025:
Geen

 

Toegevoegd 22-12-2025:

Bestuurslid VDSMH (onbetaald)

Geen

Geen restricties

Jojanneke Bruintjes

AIOS neurochirurgie lid van NVvN kwaliteitscommissie

 

Nevenwerkzaamheden:

AIOS neurochirurgie UMCG

Geen

Geen restricties

Lars Brouwers

Tot 18-12-2025:

AIOS chirurgie, ETZ

 

Toegevoegd 18-12-2025:

Traumachirurg RadboudUMC

 

Nevenwerkzaaheden:
orly media BV

Geen

Geen restricties

Nicole Bakker

Klinisch fysicus in Alrijne Zorggroep en Spaarne Gasthuis

 

Nevenwerkzaamheden:

Commissie Kwaliteit van de Nederlandse Vereniging voor Klinische Fysica (NVKF)

Geen

Geen restricties

Samantha Kloosterman
(teruggetrokken mei 2024)

Klinisch Fysisch medewerker - UMC Utrecht

Betaald, werkzaamheden:

Kwaliteitscontroles, 3D printen op de radiotherapie afdeling

 

Nevenwerkzaamheden:

Geen

Geen

Geen restricties

Sander Idema

Neurochirurg Amsterdam UMC: Neurochirurgie algemeen.

 

Nevenwerkzaamheden:

Geen

Intellectuele belangen en reputatie:

Ik houd me (niet commercieel) bezig met het ontwerpen van 3D geprinte mallen voor neurochirurgische indicaties

Geen restricties

Wilson Li

Cardiothoracaal chirurg

Radboudumc

 

Nevenwerkzaamheden:

Secretaris NVT (Nederlandse Vereniging voor Thoraxchirurgie)

Geen

 

Geen restricties

Inbreng patiëntenperspectief

De werkgroep besteedde aandacht aan het patiëntenperspectief door in het literatuuronderzoek te zoeken naar patiëntenervaringen. Daarnaast is een enquête uitgezet onder patiënten met daarin vragen over patiëntervaringen via de patiëntenfederatie en is de patiëntenfederatie uitgenodigd voor een stakeholdersbijeenkomst tijdens de ontwikkelfase, zie “Bijlage Patiëntenperspectief over gebruik 3D-model prints in de klinische praktijk” en “Bijlage Notulen stakeholdersbijeenkomst”. De verkregen input is meegenomen bij het opstellen van de overwegingen van de verschillende modules. De conceptleidraad is tevens voor commentaar voorgelegd aan de patiëntenfederatie en de eventueel aangeleverde commentaren zijn bekeken en verwerkt.

 

Kwalitatieve raming van mogelijke financiële gevolgen in het kader van de Wkkgz

Bij de leidraad voerde de werkgroep conform de Wet kwaliteit, klachten en geschillen zorg (Wkkgz) een kwalitatieve raming uit om te beoordelen of de aanbevelingen mogelijk leiden tot substantiële financiële gevolgen. Bij het uitvoeren van deze beoordeling is de leidraad per module op verschillende domeinen getoetst (zie het stroomschema bij Werkwijze).

Werkwijze

Voor meer details over de gebruikte methodologie verwijzen wij u naar de Werkwijze. Relevante informatie voor de ontwikkeling/herziening van deze leidraad is hieronder weergegeven.

Volgende:
Uitvoering van 3D-printen