Constitutioneel eczeem

Initiatief: NVDV Aantal modules: 95

Leefstijl bij eczeem

Publicatiedatum: 05-08-2026
Beoordeeld op geldigheid: 05-08-2026

Waar gaan deze richtlijnmodules over?

Deze richtlijnmodules beschrijven wat volgens de huidige inzichten de best mogelijke benadering is op het gebied van leefstijl voor patiënten met constitutioneel eczeem. In de richtlijnmodules komen de volgende onderwerpen aan bod:

  • Voeding en dieet
  • Voedingssupplementen
  • Alcohol en roken
  • Stress
  • Beweging

Noot: achtergrondinformatie is weergegeven in de bijlagen.

 

Algemene aanbeveling

  • Bespreek dat algemene adviezen voor een gezonde leefstijl uiteraard ook gelden voor patiënten met eczeem. Bespreek, zo nodig, aandoening specifieke belemmeringen en mogelijkheden.

Rationale van de algemene aanbeveling

Algemene leefstijl adviezen vallen buiten de scope van deze richtlijnmodules, maar blijven ook voor deze patiëntpopulatie belangrijk. Hiervoor verwijzen we naar bestaande richtlijnen; Tabaks- en nicotineverslaving, overgewicht en obesitas bij volwassenen en kinderen. Zie hiervoor ook de hulpmiddelen tabel in de bijlagen.

 

Hoe is de richtlijn tot stand gekomen?

Het initiatief voor deze richtlijn is afkomstig van de Nederlandse Vereniging voor Dermatologie en Venereologie (NVDV). De richtlijn is opgesteld door een multidisciplinaire commissie met vertegenwoordigers vanuit de dermatologen, diëtisten, huidtherapeuten, verpleegkundigen (verpleegkundig specialist) en patiëntenverenigingen.

 

Wat is recentelijk gewijzigd?

Deze richtlijnmodules zijn nieuw en richten zich op leefstijl en de mogelijke invloed daarvan bij constitutioneel eczeem.

Beoordelingsdatum en geldigheid

Publicatiedatum  : 05-08-2026

Beoordeeld op geldigheid  : 05-08-2026

Initiatief en autorisatie

Initiatief:
  • Nederlandse Vereniging voor Dermatologie en Venereologie
Volgende:
Dermatocorticosteroïden en zwangerschap