Indicatie afstandsmicrofoons – gehoorverlies
Uitgangsvraag
Bij welke slechthorende kinderen is een proef met een afstandsmicrofoon (AM) geïndiceerd?
Aanbeveling
Start een proef met een afstandsmicrofoon als er problemen zijn met verstaan in complexe luistersituaties die passen bij de audiologische diagnose en waarvan je verwacht dat deze kunnen worden verminderd met een afstandsmicrofoon.
Hanteer hierbij de volgende werkwijze:
- Inventariseer de luisterproblemen naar luistersituatie.
- Verricht audiologische diagnostiek inclusief een spraak-in-ruis test en revalideer het gehoor conform de betreffende modules in deze richtlijn.
- Bepaal of er resterende auditieve problemen spelen die mogelijk met gebruik van een afstandsmicrofoon verminderd kunnen worden. Breng hiervoor onderstaande factoren in kaart.
Kindfactoren:
- gehoorverlies en/of afwijkende DIN score/spraak-in-ruis test;
- motivatie;
- psychosociaal welbevinden;
- spraak/taal en schoolse resultaten;
- algemene ontwikkeling.
Omgevingsfactoren:
- type onderwijs;
- akoestiek;
- motivatie/begrip van ouders/docenten.
Gebruik hiertoe een gestructureerde anamnese en/of vragenlijsten. Betrek bij deze analyse de relevante betrokkenen en zet consultatie vanuit een organisatie voor ambulante dienstverlening (consultatie en adviestraject) of een consult maatschappelijk werker in wanneer dit past bij de lokale inrichting van de hoorzorg.
- Formuleer doelen bij het gebruik van een afstandsmicrofoon op basis van de ervaren problemen en stel een proef met een afstandsmicrofoon indien de verstaansproblemen passen bij de audiologische diagnose en verwacht mag worden dat een afstandsmicrofoon de problemen kan verlichten.
- Evalueer de proef, eventueel met vragenlijsten en weeg hierbij het volgende mee: mate van behalen van de gestelde behaalde doelen, gebruiksduur en -gemak, tevredenheid en de ervaren/geobserveerde meerwaarde.
Overwegingen
Deze module richt zich op kinderen met luisterproblemen met gehoorverlies, indien van toepassing goed gerevalideerd conform de overige modules van de richtlijn Hoorzorg voor slechthorende kinderen van 4 tot 18 jaar, en zonder bijkomende problematiek die de luisterproblemen kan verklaren.
Balans tussen gewenste en ongewenste effecten
Er is literatuuronderzoek verricht naar het effect van het gebruik van afstandsmicrofoons (AM) vergeleken met geen AM bij slechthorende kinderen. Er werden geen studies geïncludeerd.
Studies met een pre-post design
Er zijn wel studies gevonden die gebruik maakten van een pre-post design. Deze studies onderzochten een groep die metingen onderging voorafgaand aan de invoer van de interventie (AM) en na de invoer van de interventie, om zo een pre-post vergelijking te kunnen maken. Ondanks dat de werkgroep zich ervan bewust is dat het zeer onzeker is of gemeten verschillen worden veroorzaakt door de interventie (er is immers geen controlegroep geïncludeerd in de studie), neemt de werkgroep deze studies mee in haar overwegingen gezien de afwezigheid van sterk bewijs.
Mondelli (2019) vond dat AM’s niet alleen het spraakverstaan verbeterde, maar ook het begrijpen van docent en klasgenoten in de klas. Snapp (2020) rapporteerde eveneens een verbetering van het spraakverstaan in rumoer, zowel voor zacht als gematigd geluid. In de thuissituatie toonden Benitez-Barrera (2018, 2019) en Thompson (2020) dat jonge kinderen met gehoorverlies dankzij een AM betere toegang hadden tot spraak van hun verzorgers en dat de communicatie tussen ouder en kind verbeterde.
Shafer (2006) vond dat een AM het spraakverstaan in rumoer bij kinderen met een CI met circa 20 dB verbeterde. Rocha (2017) rapporteerde dat dagelijks gebruik van een AM volgens ouders en verzorgers leidde tot betere prestaties van kinderen met gehoorverlies, met name in lawaaiige omgevingen.
AM thuis versus in het onderwijs
In de thuissetting lijkt AM vooral de communicatie tussen ouder en kind te verbeteren (Benitez-Barrera, 2018; 2019; Thompson, 2020) en soms het spraakverstaan in rumoer (Snapp, 2020), maar effecten op taalontwikkeling lijken beperkt te zijn (Curran, 2019).
In de schoolsetting lijken de effecten duidelijker te zijn: studies rapporteren verbeteringen in spraakverstaan in rumoer (Shimada, 2018; Shafer, 2006) en betere prestaties volgens ouders en leerkrachten (Rocha, 2017; Mondelli, 2019).
Op basis hiervan concludeert de werkgroep dat AM vooral geïndiceerd is voor kinderen met gehoorverlies in de schoolsetting, waar achtergrondlawaai groot is en de afstand tot de spreker groter. Voor de thuissetting lijken de voordelen meer beperkt tot betere communicatie en is er minder bewijs voor brede effecten op taal- of leeruitkomsten.
Kindgebonden factoren en omgevingsfactoren
In het klaslokaal spelen omgevingsfactoren zoals akoestiek en signaal-ruisverhouding een rol: deze zijn vaak ongunstig en de inschatting van de werkgroep is dat deze situatie met AM kan worden geoptimaliseerd. Daarnaast is relevant hoe de dynamiek in de klas is: beurtwisselingen zijn lastiger op te vangen met AM danwel vragen wat extra aandacht.
De werkgroep heeft gezocht naar factoren als klasgrootte, zitplaats en cognitief functioneren, maar vonden geen studies die effecten daarvan aantoonden op het gebruik van een AM.
Theoretisch, als de apparatuur goed werkt en doelmatig wordt ingezet, zorgt de apparatuur voor een grote winst in de signaal-ruisverhouding: degene die spreekt in de microfoon wordt versterkt aan het slechthorende kind aangeboden, de stoorsignalen worden veel minder of niet doorgegeven. Daarmee verbetert de apparatuur het verstaan van degene met de microfoon aanzienlijk en wordt de luisterinspanning verminderd. In tweede instantie zou het ook een positief effect kunnen hebben op de spraak/taalontwikkeling, daar het kind dan meer goed verstaanbare gesproken taal krijgt aangeboden. De werkgroep concludeert dat voor veel kinderen met slechthorendheid er positieve effecten kunnen zijn van het gebruik van AM, met name in de schoolsetting, maar ook daarbuiten.
In hoeverre deze resultaten te generaliseren zijn, is echter veel lastiger te beantwoorden.
In die generalisatie zitten twee stappen:
- Van de testsituatie naar de gebruikssituatie
Bijvoorbeeld: Hoe groot is de klas/de ruimte en hoe is de akoestiek? Hoe goed houdt de leerkracht rust in de klas? Hoeveel storende geluiden zijn er, staan de ramen open? Kortom: In hoeverre lijkt de testsituatie op de praktijk voor het individuele kind? - Heeft het kind aandacht voor hetgeen verteld wordt door de spreker met de microfoon? Is de leerkracht alleen aan het woord, zijn er veel beurtwisselingen? Herhaalt de leerkracht wat de anderen in de klas zeggen?
Daarnaast zijn er relevante verschillen tussen de kinderen, op het gebied van cognitief functioneren, taalbeheersing, aandacht/concentratie, auditief geheugen, compensatiemogelijkheden en -strategieën. Het ene kind heeft aan ‘een half woord voldoende’, het andere heeft behoefte aan herhaling. Ook assertiviteit kan verschil maken.
Daarnaast zijn er voor het gebruik van AM relevante verschillen tussen de basis- en middelbare school.
De werkgroep verwacht dat als AM niet wordt ingezet als daar wel meerwaarde van zou zijn, dit een negatief effect kan hebben op de schoolprestaties en kan leiden tot meer misverstaan en vermoeidheid. Daar staat tegenover dat een kind op momenten zonder AM zich mogelijk beter voorbereidt op situaties waarin de AM niet gebruikt kan worden. Dit overwegende, acht de werkgroep het aanleren van compensatiestrategieën belangrijk, maar acht dat niet wenselijk tijdens bijvoorbeeld instructiemomenten, het lijkt verstandig om hiervoor in het implementatieplan expliciet aandacht te hebben.
Helaas zijn er geen kindgebonden voorspellers voor succesvol gebruik van AM gevonden. De vraag of een AM voor een individueel kind in een specifieke situatie van winst zal zijn, zal dan ook voor elk kind individueel ingeschat moeten worden op basis van de klachten in relatie tot of een AM in die situatie van meerwaarde kan zijn. Als het kind meer moeite heeft om goed te kunnen meekomen op school, zal het meer behoefte hebben aan ondersteunende apparatuur zoals de AM. De werkgroep is van mening dat hierin ook de algemene ontwikkeling, het talige en bijv. de ernst van het gehoorverlies moet worden meegenomen.
Vervolgens dient te worden gecontroleerd middels een proef of de apparatuur daadwerkelijk een meerwaarde geeft. Het is van belang om het auditief functioneren, bijvoorbeeld in de klas, bij gebruikers en de omgeving, zowel voor als na de interventie, gestructureerd na te vragen, hiervoor kan ook een vragenlijst worden gebruikt. Tevens dient te worden nagegaan hoeveel de apparatuur werd gebruikt en te worden gelet op factoren zoals vermoeidheid.
Als laatste adviseert de werkgroep om deze kinderen in begeleiding te nemen/houden zolang de problematiek speelt, zowel op het Audiologisch Centrum als via de Ambulante Dienstverlening.
Kwaliteit van bewijs
Niet van toepassing aangezien er geen studies geïncludeerd zijn.
Waarden en voorkeuren van patiënten (en eventueel hun naasten/verzorgers)
Ervaringen van kinderen, ouders, leerkrachten en ambulant begeleiders zijn een belangrijke factor in zowel het besluit om te starten met een proef als in het doorgaan na de proef. Ouders vinden het belangrijk dat het met hun kind goed gaat op school en hebben het verlangen dat hun kind zo gewoon mogelijk mee kan doen in de groep. Veel ouders staan dan ook open voor een proef met AM, maar sommige ouders twijfelen, omdat ze vrezen dat hun kind teveel op gaat vallen in de klas.
Ouders willen goed geïnformeerd zijn over de meerwaarde, beperkingen en de inspanning om AM te gebruiken. Baten en lasten moeten daarom duidelijk besproken en afgewogen worden. Naast de winst qua horen en verwerken van auditieve informatie met alle beoogde positieve gevolgen voor de spraaktaalontwikkeling en het schoolse functioneren dient nadrukkelijk aandacht te worden besteed aan de invloed op de sociaal-emotionele ontwikkeling. Doelmatig gebruik moet worden uitgelegd en begeleid.
Naast dat een AM in sommige situaties een aanzienlijke meerwaarde kan geven, zijn er ook situaties waarin de winst beperkt is, of het gebruik nadelig.
Deze informatie moet ook bij de leerkrachten bekend zijn want zij moeten mede bepalen wanneer en op welke manier de apparatuur te manier gebruiken. Een ambulante begeleider kan hier een belangrijke rol in spelen, zowel bij het introduceren van de apparatuur, het begeleiden van de proef, als het blijvend doelmatig inzetten van de apparatuur. Dit vergt onderhoud met het vorderen van de leeftijd, maar ook als de (les)omstandigheden veranderen.
De medewerking van het kind/de jongere is nodig maar (de regie over) het gebruik van AM verandert naarmate het kind ouder wordt. Enerzijds zal het kind met het vorderen van de leeftijd zelf steeds beter kunnen aangeven wanneer de apparatuur gebruikt moet worden, of kunnen aangeven wanneer deze niet goed werkt. Anderzijds kan het kind besluiten om de apparatuur niet meer te gebruiken, bijvoorbeeld omdat het geen uitzondering in de groep wil zijn.
Slechthorende kinderen/jongeren zijn zichzelf niet altijd bewust van de informatie die ze niet goed meekrijgen. Zeker in het middelbaar onderwijs is er een risico dat jongeren de microfoon niet elk lesuur aan iedere docent willen overhandigen omdat ze niet willen opvallen of het een gedoe vinden. Ook kunnen ervaringen van afwijzing een rol spelen. Deze soms weerbarstige problematiek tussen kind, school en ouders vraagt aandacht en begeleiding van het audiologisch centrum (AC) en ambulante begeleiding om het gebruik goed te laten verlopen en vol te houden.
Kostenaspecten
De kosten voor de interventie moeten veelal worden geduid in het perspectief van de onderwijssetting, waarbij adequate inzet van AM het verschil kan maken tussen het kunnen volgen van regulier en speciaal onderwijs, of een belangrijke factor kan zijn in de schoolse prestaties. Doublure of het onderwijsniveau kan in sommige gevallen aanzienlijk en positief worden beïnvloed door gebruik van AM.
Als een kind naar het regulier onderwijs gaat en daar gebruik gemaakt wordt van een digiboard, is het goed kunnen verstaan van en daarmee het koppelen van het digiboard met de AM/hoortoestellen wat de werkgroep betreft een individuele, noodzakelijke aanpassing, daar er doorgaans geen andere slechthorende kinderen in de klas zitten.
De oude term solo-apparatuur verwijst naar de apparatuur die sinds jaar en dag beschikbaar is. Een recenter en iets eenvoudiger variant is de merkgebonden of via Auracast generieke afstandsmicrofoon. Er zijn aanzienlijke verschillen in functie, prijs en gebruiksgemak. De werkgroep wil hierin geen specifieke apparatuur adviseren maar wil de verzekeraars ter overweging geven om ook de eenvoudiger AMs op te nemen voor vergoede zorg.
Gelijkheid ((health) equity/equitable)
De kosten voor de apparatuur voor de gebruiker zijn beperkt. Solo-apparatuur wordt vergoed, voor de goedkoper merkgebonden AM is dat niet altijd het geval. Wel wordt ouders geadviseerd om zelf een verzekering voor verlies/diefstal af te sluiten.
Met het gebruik van de AM wordt beoogd dat de gebruiker maximaal kan participeren in de maatschappij. Het is de ervaring dat het gebruik van AM voor slechthorende kinderen soms een belangrijke factor is in het volgen van regulier onderwijs dat het meer academische mogelijkheden ontsluit. Echter, dat het verstaan van degene die in de microfoon praat verbetert, is niet hetzelfde als gelijkwaardige participatie, met name in groepen blijft de slechthorende hinder ondervinden. Daarmee is soloapparatuur een stap richting gezondheidsgelijkheid maar geen eindpunt en dient de omgeving aandacht te hebben voor de beperkingen.
Voorts dient de omgeving, zeker in een onderwijssetting, aandacht te hebben voor het aanleren van adequate compensatiestrategieën voor als de apparatuur niet werkt of in de toekomst niet zal kunnen helpen.
Aanvaardbaarheid:
Ethische aanvaardbaarheid
Het gebruik van AM bij kinderen met slechthorendheid kan bijdragen aan een betere participatie in de klas, maar de apparatuur is, net als hoortoestellen, niet onzichtbaar. Het is goed om de gebruiker en de omgeving mee te nemen (begeleiden) in het gebruik van de apparatuur.
Duurzaamheid
Vanuit duurzaamheidsperspectief zou het goed zijn als de sector zou toewerken naar apparatuur met kwalitatief goede maar ook open communicatieprotocollen, opdat verschillende merken en generaties apparatuur goed met elkaar kunnen samenwerken.
Haalbaarheid
Er is in Nederland routine in het gebruik van AM, zeker in een school-setting. Toch zijn er verschillende uitdagingen in het doelmatig gebruik, afhankelijk van de luistersituatie. Soms is het verstaan niet te verbeteren of niet voldoende te krijgen met het gebruik van deze apparatuur. Hiertoe dient ingeschat te worden, vaak door de leerkracht, eventueel samen met een ambulant begeleider of ouders, in welke situaties de apparatuur gebruikt dient te worden.
Ook moet worden gecontroleerd of de apparatuur correct functioneert. Denk hierbij aan een controle van de koppeling tussen hoortoestel en microfoon, een controle of beide apparaten voldoende opgeladen zijn, danwel een volle batterij hebben.
Daarnaast dient de gebruiker van AM de meerwaarde in te zien om de apparatuur daadwerkelijk gaan gebruiken.
Met het gebruik van media in de klas, is het belangrijk dat de slechthorende leerling die ook goed kan meekrijgen. Technisch is het goed mogelijk om die direct te koppelen aan het hoortoestel van de leerling. Vaak is daarvoor een ‘multimedia hub’ voor nodig. Voor het cluster twee onderwijs kan gesteld worden dat dat een voorziening is die door school moet worden georganiseerd. In het regulier onderwijs is dit een individuele voorziening.
Uiteraard kan de apparatuur ook buiten de school-setting gebruikt worden, doorgaans zijn het dan de ouders die de apparatuur inzetten. Zij dienen dan in te schatten of gebruik in een specifieke situatie zinvol zal zijn en of de apparatuur goed werkt en correct wordt gebruikt. Hierbij valt te denken aan het gebruik van een AM door een trainer tijdens sporten zijn of het gebruik van een AM door ouders op de fiets (bij jonge slechthorende kinderen).
Rationale van de aanbeveling: weging van argumenten voor en tegen de interventies
Slechthorende kinderen hebben meer moeite met verstaan, zeker in akoestisch uitdagende situaties. Soms is verstaan lastiger, soms is het niet meer mogelijk. Sowieso moet rekening worden gehouden met het gegeven dat luisteren veel inspannender is voor slechthorende kinderen dan voor kinderen zonder gehoorverlies. Deze problematiek zal zich in eerste instantie in de schoolsituatie voordoen, met doorgaans veel klasgenoten en instructie-situaties. Doordat luisteren extra energie kost, zal het lastiger zijn om de concentratie bij het luisteren te houden en op te blijven letten. Een AM kan hierin een adequate oplossing zijn. Helaas is het op basis van de literatuursearch niet mogelijk om tot een eenduidig voorstel te komen voor indicatiestelling.
We adviseren om de problemen te inventariseren, te relateren aan de audiologische diagnose en vervolgens na te gaan of een AM de problemen kan verlichten. Op basis hiervan dient een proef te worden overwogen. Het gebruik van de apparatuur moet worden begeleid gedurende de hele gebruiksperiode.
Of de apparatuur succesvol en doelmatig kan worden ingezet blijft daarmee maatwerk, waarin persoonlijke factoren van het kind, zowel audiologisch als niet-audiologisch en omgevingsfactoren van belang zijn. Succesvol gebruik is o.a. afhankelijk van de situatie waarin de apparatuur gebruikt wordt, maar ook van de motivatie van de gebruiker. Een goede evaluatie van een proef en begeleiding van het gebruik van de apparatuur zijn van groot belang. Bij de evaluatie van de proef dient te worden nagegaan hoeveel de apparatuur wordt gebruikt, of het auditief functioneren, bijvoorbeeld in de klas, verbetert en of het kind alerter is of bijvoorbeeld minder vermoeid.
Eindoordeel:
Richtinggevende aanbeveling voor (doen).
Onderbouwing
Understanding speech in noise is more difficult than in quiet, especially for children with a hearing loss. When speech understanding in noise, from a distance, in reverberation or in groups is challenging, too difficult or impossible, a remote microphone system (RMS) can improve the signal to noise ratio (SNR) and hence help to understand the speaker.
Successful use depends not only on personal factors as hearing status, concentration and fatigue, but also on the environmental factors as acoustics, turn changes, group size, and the understanding of parents or teachers how to effectively use the RMS.
Currently, there appears to be considerable variation in when and for whom RMS are prescribed and which devices are used. This module addresses for whom the use of remote microphones can be effective and tries to answer the question when a child needs a remote microphone and what factors predict the success of using the equipment, for children with hearing loss.
Description of studies
No studies were included in the analysis of the literature.
A systematic review of the literature was performed to answer the following question(s):
Wat is the effect of using remote microphone system (RMS) compared with not using RMS in hearing impaired children? Do the effects of RMS differ between subgroups of hearing-impaired children based on audiological and non-audiological factors?
Table 1. PICO
|
Patients |
Hearing impaired children (mean hearing loss >35 dB over 1,2 and 4 kHz for the worst ear)
|
|
Intervention |
Use of remote microphone system (RMS) |
|
Control |
No use of RMS; placebo |
|
Outcomes |
patient- or environment reported experience/satisfaction, fatigue, usage time of RMS per day |
|
Other selection criteria |
Study design: systematic reviews, randomized controlled trials and observational studies |
Relevant outcome measures
The guideline panel considered patient- or environment-reported experience/satisfaction, fatigue and usage time of RMS per day as critical outcome measures for decision making.
The guideline panel defined the outcome measures as follows:
- Patient- or environment- reported experience/satisfaction (with and without RMS), measured by:
- Parent’s Evaluation of Aural/Oral Performance of Children (PEACH)
- Children’s Auditory Performance Scale (CHAPS)
- Hearing Environment and Reflection on Quality of Life (HEAR-QL)
- Listening Inventory for Education (LIFE)
- Fatigue: used the definitions used in the studies
- Usage time of RMS per day: used the definitions used in the studies
The guideline panel defined the following as minimal clinically (patient) important differences:
- Improvement in patient- or environment-reported experience:
- Parent’s Evaluation of Aural/Oral Performance of Children (PEACH): mean difference ≥ 1/number of questions
- Children’s Auditory Performance Scale (CHAPS): mean difference ≥ 1/number of questions
- Hearing Environment and Reflection on Quality of Life (HEAR-QL): mean difference ≥ 1/number of questions
- Listening Inventory for Education (LIFE): mean difference ≥ 1/number of questions
- Fatigue: mean difference ≥ 0
- Usage time of RMS per day: mean difference ≥ at least predefined goal of usage time
Search and select (Methods)
A systematic literature search was combined for this section and section listening difficulties and performed by a medical information specialist using the following bibliographic databases: Embase.com and Ovid/Medline. Both databases were searched from 2005 to 26th of May 2025 for systematic reviews, RCTs and observational studies. Systematic searches were completed using a combination of controlled vocabulary/subject headings (e.g., Emtree-terms, MeSH) wherever they were available and natural language keywords. The overall search strategy was derived from three primary search concepts: (1) hard of hearing; (2) remote microphone; (3) children. Duplicates were removed using EndNote software. After deduplication a total of 141 records were imported for title/abstract screening. Initially, 24 studies were selected based on title and abstract screening. After reading the full text, 24 studies were excluded (see the exclusion table under the tab ‘Evidence tabellen’), and no studies study were included.
- Benítez-Barrera CR, Angley GP, Tharpe AM. Remote Microphone System Use at Home: Impact on Caregiver Talk. J Speech Lang Hear Res. 2018 Feb 15;61(2):399-409. doi: 10.1044/2017_JSLHR-H-17-0168. PMID: 29330553.
- Benítez-Barrera CR, Thompson EC, Angley GP, Woynaroski T, Tharpe AM. Remote Microphone System Use at Home: Impact on Child-Directed Speech. J Speech Lang Hear Res. 2019 Jun 19;62(6):2002-2008. doi: 10.1044/2019_JSLHR-H-18-0325. Epub 2019 May 21. PMID: 31112670; PMCID: PMC6808370.
- Curran M, Walker EA, Roush P, Spratford M. Using Propensity Score Matching to Address Clinical Questions: The Impact of Remote Microphone Systems on Language Outcomes in Children Who Are Hard of Hearing. J Speech Lang Hear Res. 2019 Mar 25;62(3):564-576. doi: 10.1044/2018_JSLHR-L-ASTM-18-0238. PMID: 30950736; PMCID: PMC6802899.
- Lazzerini F, Bruschini L, Fiacchini G, Canzi P, Berrettini S, Forli F. The Role of Bone-Anchored Hearing Devices and Remote Microphones in Children with Congenital Unilateral Hearing Loss. Brain Sci. 2023 Sep 28;13(10):1379. doi: 10.3390/brainsci13101379. PMID: 37891748; PMCID: PMC10605185.
- Mondelli MFCG, Jacob RTS, Honório HM. The use of remote microphone systems in unilateral hearing loss: a preliminary study among Brazilian children and teenagers. J Appl Oral Sci. 2019 Nov 4;27:e20180744. doi: 10.1590/1678-7757-2018-0744. PMID: 31691739; PMCID: PMC6831027.
- Rocha BDS, Scharlach RC. The use of the Frequency Modulation System by hearing-impaired children: benefits from the family's perspective. Codas. 2017 Oct 19;29(6):e20160236. Portuguese, English. doi: 10.1590/2317-1782/20172016236. PMID: 29069130.
- Schafer EC, Thibodeau LM. Speech Recognition in noise in children with cochlear implants while listening in bilateral, bimodal, and FM-system arrangements. Am J Audiol. 2006 Dec;15(2):114-26. doi: 10.1044/1059-0889(2006/015). PMID: 17182876.
- Shimada A, Udaka J, Nagashima H, Chiba I, Kondo E, Nakano S, Okamoto H, Takeda N. Effects of FM system fitted into normal hearing ear on speech-in-noise recognition in Japanese school-aged children with unilateral severe-to-profound hearing loss. J Med Invest. 2018;65(3.4):216-220. doi: 10.2152/jmi.65.216. PMID: 30282863.
- Snapp H, Morgenstein K, Sanchez C, Coto J, Cejas I. Comparisons of performance in pediatric bone conduction implant recipients using remote microphone technology. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2020 Dec;139:110444. doi: 10.1016/j.ijporl.2020.110444. Epub 2020 Oct 11. PMID: 33070059.
- Thompson EC, Benítez-Barrera CR, Angley GP, Woynaroski T, Tharpe AM. Remote Microphone System Use in the Homes of Children With Hearing Loss: Impact on Caregiver Communication and Child Vocalizations. J Speech Lang Hear Res. 2020 Feb 26;63(2):633-642. doi: 10.1044/2019_JSLHR-19-00197. Epub 2020 Jan 22. PMID: 31967941; PMCID: PMC721044
Table of excluded studies
|
Reference |
Reason for exclusion |
|
Benítez-Barrera CR, Angley GP, Tharpe AM. Remote Microphone System Use at Home: Impact on Caregiver Talk. J Speech Lang Hear Res. 2018 Feb 15;61(2):399-409. doi: 10.1044/2017_JSLHR-H-17-0168. PMID: 29330553. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Benítez-Barrera CR, Thompson EC, Angley GP, Woynaroski T, Tharpe AM. Remote Microphone System Use at Home: Impact on Child-Directed Speech. J Speech Lang Hear Res. 2019 Jun 19;62(6):2002-2008. doi: 10.1044/2019_JSLHR-H-18-0325. Epub 2019 May 21. PMID: 31112670; PMCID: PMC6808370. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Bertachini AL, Pupo AC, Morettin M, Martinez MA, Bevilacqua MC, Moret AL, Balen SA, Jacob RT. Frequency Modulation System and speech perception in the classroom: a systematic literature review. Codas. 2015 May-Jun;27(3):292-300. English, Portuguese. doi: 10.1590/2317-1782/20152014103. PMID: 26222948. |
Not conform PICO: cross-sectional studies without comparisons, different comparisons in the different studies, wrong population. Outcomes: percentage of hits in tests of perception and speech intelligibility. |
|
Chen J, Wang Z, Dong R, Fu X, Wang Y, Wang S. Effects of Wireless Remote Microphone on Speech Recognition in Noise for Hearing Aid Users in China. Front Neurosci. 2021 Apr 12;15:643205. doi: 10.3389/fnins.2021.643205. PMID: 33912004; PMCID: PMC8072043. |
Not conform PICO: wrong outcome: speech recognition at different distances
|
|
Curran M, Walker EA, Roush P, Spratford M. Using Propensity Score Matching to Address Clinical Questions: The Impact of Remote Microphone Systems on Language Outcomes in Children Who Are Hard of Hearing. J Speech Lang Hear Res. 2019 Mar 25;62(3):564-576. doi: 10.1044/2018_JSLHR-L-ASTM-18-0238. PMID: 30950736; PMCID: PMC6802899. |
Not conform PICO: wrong outcome measures (language factors) |
|
Dorman MF, Cook Natale S, Agrawal S. The Value of Unilateral CIs, CI-CROS and Bilateral CIs, with and without Beamformer Microphones, for Speech Understanding in a Simulation of a Restaurant Environment. Audiol Neurootol. 2018;23(5):270-276. doi: 10.1159/000493844. Epub 2018 Dec 11. PMID: 30537753. |
Not conform PICO: wrong P (adults)
|
|
Effects of Remote Microphone Hearing Aids on Classroom Listening, Spatial Listening, and Attention in School-Aged Children With Auditory Processing Disorder. 2015.
|
No control group, no full text available |
|
Johnston KN, John AB, Kreisman NV, Hall JW 3rd, Crandell CC. Multiple benefits of personal FM system use by children with auditory processing disorder (APD). Int J Audiol. 2009;48(6):371-83. doi: 10.1080/14992020802687516. PMID: 19925345. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Konopka A, Pyttel J. The impact of using FM systems on phonemic awareness in children with central auditory processing disorders (APD). Otolaryngol Pol. 2024 Dec 31;78(6):1-7. doi: 10.5604/01.3001.0054.7648. PMID: 39540273. |
Not conform PICO: wrong patient group (Included in Indicatie solo-apparatuur – APD) |
|
Lazzerini F, Bruschini L, Fiacchini G, Canzi P, Berrettini S, Forli F. The Role of Bone-Anchored Hearing Devices and Remote Microphones in Children with Congenital Unilateral Hearing Loss. Brain Sci. 2023 Sep 28;13(10):1379. doi: 10.3390/brainsci13101379. PMID: 37891748; PMCID: PMC10605185. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Mondelli MFCG, Jacob RTS, Honório HM. The use of remote microphone systems in unilateral hearing loss: a preliminary study among Brazilian children and teenagers. J Appl Oral Sci. 2019 Nov 4;27:e20180744. doi: 10.1590/1678-7757-2018-0744. PMID: 31691739; PMCID: PMC6831027. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Mulla, I., & McCracken, W. (2014, August). Frequency modulation for preschoolers with hearing loss. In Seminars in Hearing (Vol. 35, No. 03, pp. 206-216). Thieme Medical Publishers. |
Not conform PICO: no comparison (FM use)
|
|
Rance G, Maier A, Zanin J, Haebich KM, North KN, Orsini F, Dabscheck G, Delatycki MB, Payne JM. A randomized controlled trial of remote microphone listening devices to treat auditory deficits in children with neurofibromatosis type 1. Neurol Sci. 2022 Sep;43(9):5637-5641. doi: 10.1007/s10072-022-06203-8. Epub 2022 Jun 20. PMID: 35723774; PMCID: PMC9385787. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Rance G, Saunders K, Carew P, Johansson M, Tan J. The use of listening devices to ameliorate auditory deficit in children with autism. J Pediatr. 2014 Feb;164(2):352-7. doi: 10.1016/j.jpeds.2013.09.041. Epub 2013 Oct 30. PMID: 24183205. |
Wrong comparison: children with autism spectrum disorder vs. healthy controls
|
|
Remote Microphone Technology in Pediatric Bone Anchored Implant Recipients. 2017.
|
Protocol, results published in Snapp 2020 |
|
Rocha BDS, Scharlach RC. The use of the Frequency Modulation System by hearing-impaired children: benefits from the family's perspective. Codas. 2017 Oct 19;29(6):e20160236. Portuguese, English. doi: 10.1590/2317-1782/20172016236. PMID: 29069130. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Sanchez C, Morgenstein K, Snapp H. .Signal Transparency of Remote Microphone Technology in Pediatric Bone Conduction Device Users. Audiol Neurootol. 2023;28(5):360-370. doi: 10.1159/000529992. Epub 2023 Jun 2. PMID: 37271142; PMCID: PMC10614244. |
Not conform PICO: wrong control (normal hearing adults)
|
|
Schafer EC, Thibodeau LM. Speech Recognition in noise in children with cochlear implants while listening in bilateral, bimodal, and FM-system arrangements. Am J Audiol. 2006 Dec;15(2):114-26. doi: 10.1044/1059-0889(2006/015). PMID: 17182876. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Shimada A, Udaka J, Nagashima H, Chiba I, Kondo E, Nakano S, Okamoto H, Takeda N. Effects of FM system fitted into normal hearing ear on speech-in-noise recognition in Japanese school-aged children with unilateral severe-to-profound hearing loss. J Med Invest. 2018;65(3.4):216-220. doi: 10.2152/jmi.65.216. PMID: 30282863. |
Not conform PICO: wrong outcome measures |
|
Snapp H, Morgenstein K, Sanchez C, Coto J, Cejas I. Comparisons of performance in pediatric bone conduction implant recipients using remote microphone technology. Int J Pediatr Otorhinolaryngol. 2020 Dec;139:110444. doi: 10.1016/j.ijporl.2020.110444. Epub 2020 Oct 11. PMID: 33070059. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Stavrinos G, Iliadou VV, Pavlou M, Bamiou DE. Remote Microphone Hearing Aid Use Improves Classroom Listening, Without Adverse Effects on Spatial Listening and Attention Skills, in Children With Auditory Processing Disorder: A Randomised Controlled Trial. Front Neurosci. 2020 Aug 21;14:904. doi: 10.3389/fnins.2020.00904. PMID: 32973443; PMCID: PMC7472992. |
Not conform PICO: wrong patient group (Included in Indicatie solo-apparatuur – APD) |
|
Thompson EC, Benítez-Barrera CR, Angley GP, Woynaroski T, Tharpe AM. Remote Microphone System Use in the Homes of Children With Hearing Loss: Impact on Caregiver Communication and Child Vocalizations. J Speech Lang Hear Res. 2020 Feb 26;63(2):633-642. doi: 10.1044/2019_JSLHR-19-00197. Epub 2020 Jan 22. PMID: 31967941; PMCID: PMC7210447. |
Wrong study design: within-group analysis |
|
Umat C, Mukari SZ, Ezan NF, Din NC. Changes in auditory memory performance following the use of frequency-modulated system in children with suspected auditory processing disorders. Saudi Med J. 2011 Aug;32(8):818-24. PMID: 21858391. |
Not conform PICO: wrong outcome measures, no scores can be obtained from the article. Comparison: No FM vs. unilateral with FM vs. bilateral with FM
|
|
Wolfe J, Duke M, Schafer E, Jones C, Rakita L, Battles J. Evaluation of a Remote Microphone System with Tri-Microphone Beamformer. J Am Acad Audiol. 2020 Jan;31(1):50-60. doi: 10.3766/jaaa.18065. Epub 2019 Aug 16. PMID: 31429403. |
Not conform PICO: wrong outcome measures: recognition scores
|
Beoordelingsdatum en geldigheid
Publicatiedatum : 16-07-2026
Beoordeeld op geldigheid : 16-07-2026
Samenstelling werkgroep
Voor het ontwikkelen van de richtlijnmodule is in 2024 een multidisciplinair cluster ingesteld. Het cluster Pediatrische KNO bestaat uit meerdere richtlijnen (zie hier de actuele clusterindeling). De stuurgroep bewaakt het proces van modulair onderhoud binnen het cluster. De expertisegroepsleden brengen hun expertise in, indien nodig. De volgende personen uit het cluster zijn betrokken geweest bij de herziening van deze module:
Clusterstuurgroepleden
- Dr. J. (Jolijn) Brouwer, voorzitter, KNO-arts, Haga ziekenhuis, Den Haag
- Dr. A.J.N. (Joost) Bittermann, KNO-arts, UMC Utrecht
- Dr. Y.J.W. (Yvonne) Simis, Klinisch fysicus – audioloog, Amsterdam UMC
- Mevr. H. (Hanneke) van der Hoek-Snieders, logopedist, UMC Utrecht
Betrokken clusterexpertisegroepleden
- Dhr. ir. M.S. (Martijn) Toll, klinisch fysicus – audioloog, Erasmus MC, Rotterdam
- Mevr. J.E. (Joke) Hoogeveen, orthopedagoog,
- Mevr. ir. F.L. (Femke) Theelen, audioloog, Amsterdam UMC
- Mevr. drs. E.A. (Agnes) Doorduin, klinisch linguist, Auris, Rotterdam
- Mevr. drs. E. (Ester) van Roosendaal, psycholoog, Auris, Rotterdam
- Mevr. M.P. (Mary) van der Heijden, maatschappelijk werk, Libra, Eindhoven
Met ondersteuning van
- Dr. J.C. (José) Maas, senior adviseur, Kennisinstituut van de Federatie Medisch Specialisten
- Drs. E.R.L. (Evie) Verweg, adviseur, Kennisinstituut van de Federatie Medisch Specialisten
- L.H.M. (Linda) Niesink-Boerboom, medisch informatiespecialist, Kennisinstituut van de Federatie Medisch Specialisten
Belangenverklaringen
Een overzicht van de belangen van de clusterleden en het oordeel over het omgaan met eventuele belangen vindt u in onderstaande tabel. De ondertekende belangenverklaringen zijn op te vragen bij het secretariaat van het Kennisinstituut van de Federatie Medisch Specialisten via secretariaat@kennisinstituut.nl.
Gemelde (neven)functies en belangen stuurgroepleden
|
Naam |
Hoofdfunctie |
Nevenwerkzaamheden |
Persoonlijke financiële belangen |
Persoonlijke relaties |
Extern gefinancierd onderzoek |
Intellectuele belangen en reputatie |
Overige belangen |
Datum |
Restrictie |
|
Jolijn Brouwer |
KNO arts HagaZiekenhuis |
Lid kerngroep pediatrie van de Nederlandse Vereniging KNO |
Vacatiegeld voor de werkzaamheden in de kerngroep pediatrie |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
06-05-2024 (Herbevestiging 26-05-2026) |
Geen restrictie |
|
Joost Bittermann |
Ik ben fulltime kinder-KNO-arts in het Wilhelmina Kinderziekenhuis te Utrecht (UMC-Utrecht). Dit is mijn reguliere betaalde vaste baan. |
-Op uitnodiging geef ik uitleg/instructie/presentatie/cursus mbt gebruik coblatie. Coblatie is een techniek om o.a. amandelen mee te behandelen. De naam van het bedrijf is 'Smith & Nephew'
-Ik ben voorzitter van de kerngroep kinder-KNO van de Nederlandse Vereniging KNO |
-Op uitnodiging geef ik uitleg/instructie/presentatie/cursus mbt gebruik coblatie (bedrijf Smith & Nephew): Ik ontvang een financiële vergoeding wanneer ik een dergelijke activiteit heb gedaan.
-Voor mijn werkzaamheden als kerngroep voorzitter ontvang ik vacatiegeld |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
12-03-2024 (Herbevestiging 17-03-2026) |
Geen restrictie |
|
Hanneke van der Hoek-Snieders |
Medewerkend teamleider paramedici, UMC Utrecht |
Ik geef een post hbo-cursus aan logopedisten over het behandelen van jonge niet/nauwelijks sprekende kinderen, betaald |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
19-01-2025 (Herbevestiging 17-03-2026) |
Geen restrictie |
|
Yvonne Simis |
Klinisch fysicus – audioloog Amsterdam UMC Hoofd audiologisch Centrum Amsterdam UMC |
Externe klachtenfunctionaris voor medewerkers van MOC ’t Kabouterhuis Amsterdam |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
19-12-2023 (Herbevestiging 16-03-2026) |
Geen restrictie |
Gemelde (neven)functies en belangen betrokke expertisegroepleden
|
Naam |
Hoofdfunctie |
Nevenwerkzaamheden |
Persoonlijke financiële belangen |
Persoonlijke relaties |
Extern gefinancierd onderzoek |
Intellectuele belangen en reputatie |
Overige belangen |
Datum |
Restrictie |
|
Martijn Toll |
Klinisch Fysicus – audioloog ErasmusMC |
Commissie van Toezicht, Penitentiaire inrichting Krimpen aan de Ijssel |
Geen |
Geen |
Cochlear – Vergelijk voorschrijfregels BCD – Geen projectleider |
Geen |
Geen |
11-03-2024 (Herbevestiging 16-03-2026) |
Geen restrictie |
|
Joke Hoogeveen |
FODOK |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
17-03-2024 (Herbevestiging 16-03-2026) |
Geen restrictie |
|
Femke Theelen |
Klinisch fysicus – audioloog, Amsterdam UMC |
Stuurgroep richtlijncluster Otologie (vacatiegelden) |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
13-11-2024 (Herbevestiging 20-03-2026) |
Geen restrictie |
|
Agnes Doorduin |
Klinisch linguist, Auris Audiologisch Centrum Vanuit deze functie ben ik ook werkzaam voor het CI-team Rotterdam (Erasmus Medisch Centrum) op basis van een detacheringsovereenkomst |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
02-07-2024 (Herbevestiging 16-03-2026) |
Geen restrictie |
|
Ester van Roosendaal |
Psycholoog NIP bij Koninklijke Auris Groep (diagnostiek en behandeling op het audiologisch centrum, betaald) |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
09-01-2024 (Herbevestiging 01-04-2026) |
Geen restrictie |
|
Mary van der Heijden |
Maatschappelijk werker Libra revalidatie en Audiologie (betaald) |
Bestuurslid Landelijk Werverband Maatschappelijk werkers in de Audiologie (niet betaald, vrijwilligersfunctie) |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
Geen |
01-03-2025 (Herbevestiging 20-04-2026) |
Geen restrictie |
Inbreng patiëntenperspectief
Kwalitatieve raming van mogelijke financiële gevolgen in het kader van de Wkkgz
Bij de richtlijnmodule voerden de clusterleden conform de Wet kwaliteit, klachten en geschillen zorg (Wkkgz) een kwalitatieve raming uit om te beoordelen of de aanbevelingen mogelijk leiden tot substantiële financiële gevolgen. Bij het uitvoeren van deze beoordeling is de richtlijnmodule op verschillende domeinen getoetst (zie het stroomschema bij Werkwijze).
|
Module |
Uitkomst raming |
Toelichting |
|
Indicatie afstandsmicrofoons - gehoorverlies |
geen financiële gevolgen |
Uit de toetsing volgt dat de aanbeveling(en) niet breed toepasbaar zijn (<5.000 patiënten) en zal daarom naar verwachting geen substantiële financiële gevolgen hebben voor de collectieve uitgaven. |
Werkwijze
Voor meer details over de gebruikte richtlijnmethodologie verwijzen wij u naar de Werkwijze. Relevante informatie voor de ontwikkeling/herziening van deze richtlijnmodule is hieronder weergegeven.
Zoekverantwoording
Algemene informatie
|
Cluster/richtlijn: Pediatrische KNO Hoorzorg 4-18 - Module 1 Indicatie solo-apparatuur |
|
|
Uitgangsvraag/modules: Bij welke slechthorende kinderen en/of kinderen met een afwijkende spraak in ruis score (die een beperking hebben in het auditieve systeem) is een proef met solo-apparatuur geïndiceerd? |
|
|
Database(s): Embase.com, Ovid/Medline |
Datum: 26 mei 2025 |
|
Periode: vanaf 2005 |
Talen: geen restrictie |
|
Literatuurspecialist: Linda Niesink |
Rayyan review: |
|
BMI-zoekblokken: voor verschillende opdrachten wordt (deels) gebruik gemaakt van de zoekblokken van BMI-Online https://blocks.bmi-online.nl/ Deduplication: voor het ontdubbelen is gebruik gemaakt van http://dedupendnote.nl/ |
|
|
Toelichting: Het artikel van Lewis (2022) wordt gevonden. Remote-Microphone Benefit in Noise and Reverberation for Children Who are Hard of Hearing
|
|
|
Te gebruiken voor richtlijntekst: A systematic literature search was performed by a medical information specialist using the following bibliographic databases: Embase.com and Ovid/Medline. Both databases were searched from 2005 to 26th of May 2025 for systematic reviews, RCTs and observational studies. Systematic searches were completed using a combination of controlled vocabulary/subject headings (e.g., Emtree-terms, MeSH) wherever they were available and natural language keywords. The overall search strategy was derived from three primary search concepts: (1) hard of hearing; (2) remote microphone; (3) children. Duplicates were removed using EndNote software. After deduplication a total of 141 records were imported for title/abstract screening.
Initially, XXX studies were selected based on title and abstract screening. After reading the full text, XXX studies were excluded (see the exclusion table under the tab ‘Evidence tabellen’), and XXX studies were included. |
|
Zoekopbrengst - 14 mei 2025
|
|
EMBASE |
OVID/MEDLINE |
Ontdubbeld |
|
SR |
10 |
3 |
11 |
|
RCT |
48 |
7 |
48 |
|
Observationele studies |
74 |
29 |
82 |
|
Totaal |
132 |
39 |
141* |
*in Rayyan
Zoekstrategie - 14 mei 2025
Embase.com
|
No. |
Query |
Results |
|
#1 |
'hearing impairment'/exp OR 'hearing disorder'/exp OR 'hearing loss':ti,ab,kw OR 'hearing impair*':ti,ab,kw OR 'hard of hearing':ti,ab,kw OR 'hearingloss':ti,ab,kw OR 'hearing difficult*':ti,ab,kw OR 'speech-in-noise':ti,ab,kw |
223716 |
|
#2 |
'microphone'/exp OR 'solo device*':ti,ab,kw OR ((remote NEAR/3 microphone*):ti,ab,kw) OR remotemicrophone:ti,ab,kw OR rms:ti,ab,kw OR rm:ti,ab,kw OR 'fm system':ti,ab,kw OR 'roger*':ti,ab,kw |
54098 |
|
#3 |
'adolescent'/exp OR 'boy'/exp OR 'child'/exp OR 'minors'/exp/mj OR 'pediatric patient'/exp OR 'pediatrics'/exp OR 'schoolchild'/exp OR infan*:ti,ab OR toddler*:ti,ab OR minors*:ti,ab OR boy:ti,ab OR boys:ti,ab OR boyfriend:ti,ab OR boyhood:ti,ab OR girl*:ti,ab OR kid:ti,ab OR kids:ti,ab OR child*:ti,ab OR children*:ti,ab OR schoolchild*:ti,ab OR adolescen*:ti,ab OR juvenil*:ti,ab OR youth*:ti,ab OR teen*:ti,ab OR pubescen*:ti,ab OR pediatric*:ti,ab OR paediatric*:ti,ab OR peadiatric*:ti,ab OR school:ti,ab OR school*:ti,ab |
5915858 |
|
#4 |
#1 AND #2 AND #3 AND [2005-2025]/py NOT (('animal'/exp OR 'animal experiment'/exp OR 'animal model'/exp OR 'nonhuman'/exp) NOT 'human'/exp) NOT ('conference abstract'/it OR 'conference review'/it OR 'editorial'/it OR 'letter'/it OR 'note'/it) |
237 |
|
#5 |
'meta analysis'/de OR 'meta analysis (topic)'/exp OR cochrane:ab OR embase:ab OR psycinfo:ab OR cinahl:ab OR medline:ab OR ((systematic NEAR/1 (review OR overview)):ab,ti) OR ((meta NEAR/1 analy*):ab,ti) OR metaanalys*:ab,ti OR 'data extraction':ab OR cochrane:jt OR 'systematic review'/de |
957678 |
|
#6 |
'clinical trial'/exp OR 'randomization'/exp OR 'single blind procedure'/exp OR 'double blind procedure'/exp OR 'crossover procedure'/exp OR 'placebo'/exp OR 'prospective study'/exp OR rct:ab,ti OR random*:ab,ti OR 'single blind':ab,ti OR 'randomised controlled trial':ab,ti OR 'randomized controlled trial'/exp OR placebo*:ab,ti |
4580452 |
|
#7 |
'case control study'/de OR 'comparative study'/exp OR 'control group'/de OR 'controlled study'/de OR 'controlled clinical trial'/de OR 'crossover procedure'/de OR 'double blind procedure'/de OR 'phase 2 clinical trial'/de OR 'phase 3 clinical trial'/de OR 'phase 4 clinical trial'/de OR 'pretest posttest design'/de OR 'pretest posttest control group design'/de OR 'quasi experimental study'/de OR 'single blind procedure'/de OR 'triple blind procedure'/de OR (((control OR controlled) NEAR/6 trial):ti,ab,kw) OR (((control OR controlled) NEAR/6 (study OR studies)):ti,ab,kw) OR (((control OR controlled) NEAR/1 active):ti,ab,kw) OR 'open label*':ti,ab,kw OR (((double OR two OR three OR multi OR trial) NEAR/1 (arm OR arms)):ti,ab,kw) OR ((allocat* NEAR/10 (arm OR arms)):ti,ab,kw) OR placebo*:ti,ab,kw OR 'sham-control*':ti,ab,kw OR (((single OR double OR triple OR assessor) NEAR/1 (blind* OR masked)):ti,ab,kw) OR nonrandom*:ti,ab,kw OR 'non-random*':ti,ab,kw OR 'quasi-experiment*':ti,ab,kw OR crossover:ti,ab,kw OR 'cross over':ti,ab,kw OR 'parallel group*':ti,ab,kw OR 'factorial trial':ti,ab,kw OR ((phase NEAR/5 (study OR trial)):ti,ab,kw) OR ((case* NEAR/6 (matched OR control*)):ti,ab,kw) OR ((match* NEAR/6 (pair OR pairs OR cohort* OR control* OR group* OR healthy OR age OR sex OR gender OR patient* OR subject* OR participant*)):ti,ab,kw) OR ((propensity NEAR/6 (scor* OR match*)):ti,ab,kw) OR versus:ti OR vs:ti OR compar*:ti OR ((compar* NEAR/1 study):ti,ab,kw) OR (('major clinical study'/de OR 'clinical study'/de OR 'cohort analysis'/de OR 'observational study'/de OR 'cross-sectional study'/de OR 'multicenter study'/de OR 'correlational study'/de OR 'follow up'/de OR cohort*:ti,ab,kw OR 'follow up':ti,ab,kw OR followup:ti,ab,kw OR longitudinal*:ti,ab,kw OR prospective*:ti,ab,kw OR retrospective*:ti,ab,kw OR observational*:ti,ab,kw OR 'cross sectional*':ti,ab,kw OR cross?ectional*:ti,ab,kw OR multicent*:ti,ab,kw OR 'multi-cent*':ti,ab,kw OR consecutive*:ti,ab,kw) AND (group:ti,ab,kw OR groups:ti,ab,kw OR subgroup*:ti,ab,kw OR versus:ti,ab,kw OR vs:ti,ab,kw OR compar*:ti,ab,kw OR 'odds ratio*':ab OR 'relative odds':ab OR 'risk ratio*':ab OR 'relative risk*':ab OR 'rate ratio':ab OR aor:ab OR arr:ab OR rrr:ab OR ((('or' OR 'rr') NEAR/6 ci):ab))) |
16364227 |
|
#8 |
#4 AND #5 - SR |
10 |
|
#9 |
#4 AND #6 NOT #8 - RCT |
48 |
|
#10 |
#4 AND #7 NOT #8 OR #9 - OBS |
74 |
|
#11 |
#8 OR #9 OR #10 - Totaal |
132 |
Ovid/Medline
|
# |
Searches |
Results |
|
1 |
exp Hearing Loss/ or exp Hearing Disorders/ or 'hearing loss'.ti,ab,kf. or 'hearing impair*'.ti,ab,kf. or 'hard of hearing'.ti,ab,kf. or hearingloss.ti,ab,kf. or 'hearing difficult*'.ti,ab,kf. or 'speech-in-noise'.ti,ab,kf. |
132094 |
|
2 |
('solo device*' or (remote adj3 microphone*) or remotemicrophone or rms or rm or 'fm system' or 'roger*').ti,ab,kf. |
38092 |
|
3 |
(child* or schoolchild* or infan* or adolescen* or pediatri* or paediatr* or neonat* or boy or boys or boyhood or girl or girls or girlhood or youth or youths or baby or babies or toddler* or childhood or teen or teens or teenager* or newborn* or postneonat* or postnat* or puberty or preschool* or suckling* or picu or nicu or juvenile?).tw. |
3177970 |
|
4 |
1 and 2 and 3 |
106 |
|
5 |
limit 4 to yr="2005 -Current" |
84 |
|
6 |
5 not (comment/ or editorial/ or letter/) not ((exp animals/ or exp models, animal/) not humans/) |
83 |
|
7 |
exp Meta-Analysis/ or exp Network Meta-Analysis/ or exp Systematic Review/ or (networkmeta analy* or networkmetaanaly* or metaanaly* or meta analy* or metanaly* or prisma or prospero or metaanali* or meta anali* or metanali*).ti,ab,kf. or ((systemati* or scoping or umbrella or structured literature) adj3 (review* or overview*)).ti,ab,kf. or ((structured or systemic*) adj3 (review* or overview* or synth*) adj3 literature).ti,ab,kf. or (systemic* adj1 review*).ti,ab,kf. or ((systemati* or literature or database* or data base*) adj10 search*).ti,ab,kf. or ((structured or comprehensive* or systemic*) adj3 search*).ti,ab,kf. or ((literature adj3 (review* or overview*)) and (search* or database* or data base*)).ti,ab,kf. or ((data extraction* or data source*) and (study selection* or studies selection*)).ti,ab,kf. or (search strateg* and selection criteria*).ti,ab,kf. or (data source* and data synth*).ti,ab,kf. or (medline* or pubmed* or pub med* or embase or cochrane*).ti,ab,kf. or cochrane.jw. or ((critical* or rapid*) adj2 (review* or overview* or synth*)).ti. or (((critical* or rapid*) adj3 (review* or overview* or synth*)) and (search* or database* or data base*)).ab. or metasynth*.ti,ab,kf. or meta synth*.ti,ab,kf. |
830413 |
|
8 |
exp clinical trial/ or randomized controlled trial/ or exp clinical trials as topic/ or randomized controlled trials as topic/ or Random Allocation/ or Double-Blind Method/ or Single-Blind Method/ or (clinical trial, phase i or clinical trial, phase ii or clinical trial, phase iii or clinical trial, phase iv or controlled clinical trial or randomized controlled trial or multicenter study or clinical trial).pt. or random*.ti,ab. or (clinic* adj trial*).tw. or ((singl* or doubl* or treb* or tripl*) adj (blind$3 or mask$3)).tw. or Placebos/ or placebo*.tw. |
2890157 |
|
9 |
Case-control Studies/ or clinical trial, phase ii/ or clinical trial, phase iii/ or clinical trial, phase iv/ or comparative study/ or control groups/ or controlled before-after studies/ or controlled clinical trial/ or double-blind method/ or historically controlled study/ or matched-pair analysis/ or single-blind method/ or (((control or controlled) adj6 (study or studies or trial)) or (compar* adj (study or studies)) or ((control or controlled) adj1 active) or "open label*" or ((double or two or three or multi or trial) adj (arm or arms)) or (allocat* adj10 (arm or arms)) or placebo* or "sham-control*" or ((single or double or triple or assessor) adj1 (blind* or masked)) or nonrandom* or "non-random*" or "quasi-experiment*" or "parallel group*" or "factorial trial" or "pretest posttest" or (phase adj5 (study or trial)) or (case* adj6 (matched or control*)) or (match* adj6 (pair or pairs or cohort* or control* or group* or healthy or age or sex or gender or patient* or subject* or participant*)) or (propensity adj6 (scor* or match*))).ti,ab,kf. or (confounding adj6 adjust*).ti,ab. or (versus or vs or compar*).ti. or exp cohort studies/ or epidemiologic studies/ or ((multicenter study/ or observational study/ or seroepidemiologic studies/ or (cohort* or 'follow up' or followup or longitudinal* or prospective* or retrospective* or observational* or multicent* or 'multi-cent*' or consecutive*).ti,ab,kf.) and ((group or groups or subgroup* or versus or vs or compar*).ti,ab,kf. or ('odds ratio*' or 'relative odds' or 'risk ratio*' or 'relative risk*' or aor or arr or rrr).ab. or (("OR" or "RR") adj6 CI).ab.)) or Case control.tw. or cohort.tw. or Cohort analy$.tw. or (Follow up adj (study or studies)).tw. or (observational adj (study or studies)).tw. or Longitudinal.tw. or Retrospective*.tw. or prospective*.tw. or consecutive*.tw. or Cross sectional.tw. or Cross-sectional studies/ or historically controlled study/ or interrupted time series analysis/ |
8030958 |
|
10 |
6 and 7 - SR |
3 |
|
11 |
(6 and 8) not 10 - RCT |
7 |
|
12 |
(6 and 9) not (10 or 11) - OBS |
29 |
|
13 |
10 or 11 or 12 - Totaal |
39 |