Implementatieplan

Tabel A: (De-)Implementatietabel met impuls analyse

Aanbeveling – 1

Neem de volgende aspecten mee bij de keuze van spuiten voor infusietechnologie:

  • Beperk het aantal typen (vergelijkbare) spuiten in het assortiment.
  • Gebruik een adequate, bij voorkeur gevalideerde, combinatie van spuit en pomp.
  • Kies bij voorkeur spuiten van hoge kwaliteit, met:
    • Lage vervormbaarheid (lage compliantie);
    • Geringe wrijving bij het bewegen van de plunjer (lage glijweerstand);
    • Minimale stick-slip effecten (statische wrijving).
  • Maak een zorgvuldige afweging tussen spuitvolume, geneesmiddelconcentratie en toe te dienen volume, zodat de toedieningssnelheid voldoende hoog is en het aantal spuitwissels — en daarmee het aantal handelingen en kans op fouten — wordt beperkt.

1. Wat was het onderliggende probleem om deze uitgangsvraag uit te werken?

 

Ongewenste praktijkvariatie

 

Toelichting:

In zorginstellingen worden verschillende soorten spuiten gebruikt. De werkgroep heeft randvoorwaarden geïdentificeerd die nodig zijn bij de keuze van spuiten om de kwaliteit van toediening van geneesmiddelen te garanderen.

2. Maak een inschatting over hoeveel patiënten het ongeveer gaat waar de aanbeveling betrekking op heeft?

5000-40.000 (met name patiënten in kritische situaties)

 

3. Maakt de aanbeveling deel uit van een set van interventies voor hetzelfde probleem?

 

Ja:

 

Toelichting: De aspecten dienen beoordeeld te worden wanneer er een keuze gemaakt voor nieuwe spuiten en/of pompen. De juiste expertise (module expertise) dient betrokken te worden.

4. Belemmeringen en kansen op verschillende niveaus voor landelijke toepassing van de aanbeveling:

Voorbeelden

Wat zijn mogelijke belemmerende factoren?

Wat zijn mogelijke bevorderende factoren?

  1. Richtlijn/ klinisch traject (innovatie)

Voortschrijding/vooruitgang in de praktijk, haalbaarheid, geloofwaardigheid, toegankelijkheid, aantrekkelijkheid

 

 

  1. Zorgverleners (artsen en verpleegkundigen)

Bewustzijn, kennis, houding, motivatie om te veranderen, gedragsroutines

Onbewuste onbekwaamheid op het gebied van kennis rondom deze aspecten

Handreiking voor een aantal problemen rondom het gebruik van spuitenpompen in kritische situaties.

  1. Patiënt/ cliënt (naasten)

Kennis, vaardigheden, houding, compliance

 

 

  1. Sociale context

Mening van collega’s, cultuur van het netwerk, samenwerking, leiderschap

 

 

  1. Organisatorische context

Organisatie van zorgprocessen, personeel, capaciteiten, middelen, structuren

Inkoop gaat vaak over verschillende schijven.

Publicatie van de leidraad

  1. Economische en politieke context

Financiële regelingen, regelgeving, beleid (vergoede zorg, betaaltitel)

Samenhang met levensduur pompen en aanschaftraject.

 

5. Welke personen/partijen zijn van belang bij het toepassen van de aanbeveling in de praktijk?

 

Professional

Ziekenhuis(bestuurder)

 

6. Wat zouden deze personen/ partijen moeten veranderen in hun gedrag of organisatie om de aanbeveling toe te passen?

 

Besef creëren dat verkeerde spuit niet de juiste toediening geeft.

7. Binnen welk tijdsbestek moet de aanbeveling zijn geïmplementeerd? 

< 3 jaar

 

[toelichting]

 

8. Conclusie: is er extra aandacht nodig voor implementatie van de aanbeveling (anders dan publicatie van deze module)?

Nee

 

Toelichting:

[toelichting]

 

*Deze aanbeveling komt in aanmerking voor plaatsing op de Implementatie Agenda van het programma Zorg Evaluatie & Gepast Gebruik (ZE&GG). In het programma ZE&GG werken patiënten, zorgverleners, zorgaanbieders, zorgverzekeraars en overheid samen aan de bewezen beste zorg voor de patiënt. Daarmee is ZE&GG een programma van alle betrokken partijen in de Medisch Specialistische Zorg. FMS is één van deze betrokken partijen. 

De implementatieagenda van ZE&GG bevat onderwerpen over wat de bewezen beste zorg is en die in de dagelijkse zorgpraktijk geïmplementeerd zouden moeten worden.  Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en de Nederlandse Vereniging voor Ziekenhuizen (NVZ) hebben landelijke afspraken gemaakt over de implementatie van de onderwerpen van de implementatieagenda. Deze afspraken zijn onderdeel van de zorginkoopafspraken tussen zorgverzekeraars en zorgaanbieders. 

Vanuit FMS worden sterke, goed onderbouwde aanbevelingen, getoetst op de behoefte aan een implementatie impuls aangedragen. Voor de beoordeling van onderwerpen uit richtlijnen wordt gekeken naar bovenstaande tabel voor een inschatting van de implementatie impuls. Met de ingevulde implementatietabel kunnen we vanuit FMS de andere HLA-MSZ partijen goed informeren om zo samen te beslissen of de aanbeveling daadwerkelijk op de implementatie agenda zal worden geplaatst.