Implementatieplan

Verkeerslicht en (de-)implementatietabel

Verkeerslicht M7

Implementatietabel

Tabel A: (De-)Implementatietabel met impuls analyse

Aanbeveling

Positioneer het hoofd bij directe laryngoscopie bij voorkeur in sniffing position of in extensie. Voorkom een flexie positie.

Intubeer vitaal bedreigde patiënten buiten de OK bij voorkeur in semi-zittende positie (25 graden rechtop), met aandacht voor de positie van het hoofd ten opzichte van het bovenlichaam. Overweeg dit met name in patiënten met obesitas en in patiënten met hoog risico op desaturatie tijdens de procedure.

  1. Wat was het onderliggende probleem om deze uitgangsvraag uit te werken?

□ Nieuwe evidentie

  1. Maak een inschatting over hoeveel patiënten het ongeveer gaat waar de aanbeveling betrekking op heeft?

5000-40.000

  1. Maakt de aanbeveling deel uit van een set van interventies voor hetzelfde probleem?

□ Nee

  1. Belemmeringen en kansen op verschillende niveaus voor landelijke toepassing van de aanbeveling:

Wat zijn mogelijke belemmerende factoren?

Wat zijn mogelijke bevorderende factoren?

  1. Richtlijn/ klinisch traject (innovatie)

Onvoldoende bewijskracht en daarmee twijfel over noodzaak.

De aanbevelingen zijn relatief eenvoudig te implementeren.

  1. Zorgverleners (artsen en verpleegkundigen)

Eigen ervaring. Het positioneren op een kussen kan bezwaren opleveren indien dit gepaard gaat met tillen van het lichaam.

De eenvoud van de aanbevelingen.

  1. Patiënt/ cliënt (naasten)

 

 

  1. Sociale context

Eigen ervaring

 

  1. Organisatorische context

Aanschafkosten intubatiekussen

 

  1. Economische en politieke context

 

 

  1. Welke personen/partijen zijn van belang bij het toepassen van de aanbeveling in de praktijk?

□ Professional

  1. Wat zouden deze personen/ partijen moeten veranderen in hun gedrag of organisatie om de aanbeveling toe te passen?

n.v.t.

  1. Binnen welk tijdsbestek moet de aanbeveling zijn geïmplementeerd? 

 < 3 jaar

8. Conclusie: is er extra aandacht nodig voor implementatie van de aanbeveling (anders dan publicatie van deze richtlijnmodule)?

 Nee

*Deze aanbeveling komt in aanmerking voor plaatsing op de Implementatie Agenda van het programma Zorg Evaluatie & Gepast Gebruik (ZE&GG). In het programma ZE&GG werken patiënten, zorgverleners, zorgaanbieders, zorgverzekeraars en overheid samen aan de bewezen beste zorg voor de patiënt. Daarmee is ZE&GG een programma van alle betrokken partijen in de Medisch Specialistische Zorg. FMS is één van deze betrokken partijen.

 De implementatieagenda van ZE&GG bevat onderwerpen over wat de bewezen beste zorg is en die in de dagelijkse zorgpraktijk geïmplementeerd zouden moeten worden.  Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en de Nederlandse Vereniging voor Ziekenhuizen (NVZ) hebben landelijke afspraken gemaakt over de implementatie van de onderwerpen van de implementatieagenda. Deze afspraken zijn onderdeel van de zorginkoopafspraken tussen zorgverzekeraars en zorgaanbieders.

 Vanuit FMS worden sterke, goed onderbouwde aanbevelingen, getoetst op de behoefte aan een implementatie impuls aangedragen. Voor de beoordeling van onderwerpen uit richtlijnen wordt gekeken naar bovenstaande tabel voor een inschatting van de implementatie impuls. Met de ingevulde implementatietabel kunnen we vanuit FMS de andere HLA-MSZ partijen goed informeren om zo samen te beslissen of de aanbeveling daadwerkelijk op de implementatie agenda zal worden geplaatst.

Tabel B

Overweeg een intubatiekussen te gebruiken voor positionering, met name bij patiënten met obesitas en patiënten met hoog risico op desaturatie tijdens de procedure.

Op basis van de beschikbare evidentie en ervaring uit de praktijk kon er onvoldoende richting aan de besluitvorming worden gegeven. Om die reden is er geen beschrijving van belemmeringen en kansen voor implementatie van de aanbeveling toegevoegd. Disseminatie van de kennis in deze module verloopt via de standaard route. De module wordt gepubliceerd op de Richtlijnendatabase.