Implementatieplan

Tabel A: (De-)Implementatietabel met impuls analyse

Aanbeveling – 1

 

  1. Wat was het onderliggende probleem om deze uitgangsvraag uit te werken?

 

X Ongewenste praktijkvariatie

□ Nieuwe evidentie

□ Anders

 

Toelichting: er heerst momenteel praktijkvariatie in het moment van herbeoordeling van patiënten door KNO-artsen.  

  1. Maak een inschatting over hoeveel patiënten het ongeveer gaat waar de aanbeveling betrekking op heeft?

□ < 1000

□ < 5000

X 5000-40.000

> 40.000

 

  1. Maakt de aanbeveling deel uit van een set van interventies voor hetzelfde probleem?

 

□ Ja: hoe verhoudt deze aanbeveling zich tot de andere aanbevelingen uit deze module/ richtlijn of uit andere richtlijnen(modules)? Dient hier rekening mee gehouden te worden bij de implementatie of kan dit worden gezien als een losstaande aanbeveling?

 

X Nee: de aanbevelingen zijn in deze tabel als 1 set geïnterpreteerd. Implementatie-barrière – kansen en acties worden in z’n geheel geïnterpreteerd.  

 

  1. Belemmeringen en kansen op verschillende niveaus voor landelijke toepassing van de aanbeveling:

Voorbeelden

Wat zijn mogelijke belemmerende factoren?

Wat zijn mogelijke bevorderende factoren?

  1. Richtlijn/ klinisch traject (innovatie)

Voortschrijding/vooruitgang in de praktijk, haalbaarheid, geloofwaardigheid, toegankelijkheid, aantrekkelijkheid

Er is meer afstemming nodig tussen zorgverleners.

Multidisciplinaire samenwerking zorgt voor een adequate behandeling van de patiënt.

  1. Zorgverleners (artsen en verpleegkundigen)

 

 

 

Bewustzijn, kennis, houding, motivatie om te veranderen, gedragsroutines

Geen.

Multidisciplinaire samenwerking zorgt voor een adequate behandeling van de patiënt.

  1. Patiënt/ cliënt (naasten)

Kennis, vaardigheden, houding, compliance

Stemgespecialiseerde logopedisten werken soms ongecontracteerd, waardoor patiënten soms een eigen bijdrage moeten betalen.

Werkgever kan mogelijk bijspringen in de kosten.

  1. Sociale context

Mening van collega’s, cultuur van het netwerk, samenwerking, leiderschap

Geen.

Geen.

  1. Organisatorische context

Organisatie van zorgprocessen, personeel, capaciteiten, middelen, structuren

Geen.

Er zijn voldoende stemgespecialiseerde logopedisten en KNO-artsen (voldoende capaciteit).

  1. Economische en politieke context

Financiële regelingen, regelgeving, beleid (vergoede zorg, betaaltitel)

Stemgespecialiseerde logopedisten werken soms ongecontracteerd, waardoor patiënten soms een eigen bijdrage moeten betalen.

Werkgever kan bijspringen in de kosten.

  1. Duurzaamheid

 

Geen.

Laagdrempelig telefonische controles. Dit leidt tot minder reisbewegingen, lagere CO2 uitstoot

  1. Welke personen/partijen zijn van belang bij het toepassen van de aanbeveling in de praktijk?

 

X Patiënt/ cliënt (naaste)

X Professional

X Beroepsvereniging

□ Ziekenhuis(bestuurder)

□ Zorgverzekeraars/ NZa

□ Zorginstituut [duiding nodig]

□  …………………………………… (graag aanvullen met alle relevante partijen, e.g., industrie)

  1. Wat zouden deze personen/ partijen moeten veranderen in hun gedrag of organisatie om de aanbeveling toe te passen?

 

Patiënten: dienen op de hoogte te zijn van alle mogelijkheden (aanmelden bij logopedist of eerst de huisarts). 

Professional: dienen hun patiënten tijdig door te verwijzen/her te beoordelen. En dienen op de hoogte te zijn van het bestaan van stemgespecialiseerde logopedisten en stemgespecialiseerde KNO-artsen.

Beroepsvereniging: dienen de leden te informeren over de aanbevelingen. 

  1. Binnen welk tijdsbestek moet de aanbeveling zijn geïmplementeerd? 

X < 1 jaar

□ < 2 jaar

□ < 3 jaar

 

Toelichting: aanbevelingen zijn nauwelijks veranderd, dus het lijkt haalbaar om binnen 1 jaar te implementeren.

  1. Conclusie: is er extra aandacht nodig voor implementatie van de aanbeveling (anders dan publicatie van deze richtlijnmodule)?

□ Ja* X Nee

 

Toelichting: de huidige aanbeveling verandert nauwelijks.

*Deze aanbeveling komt in aanmerking voor plaatsing op de Implementatie Agenda van het programma Zorg Evaluatie & Gepast Gebruik (ZE&GG). In het programma ZE&GG werken patiënten, zorgverleners, zorgaanbieders, zorgverzekeraars en overheid samen aan de bewezen beste zorg voor de patiënt. Daarmee is ZE&GG een programma van alle betrokken partijen in de Medisch Specialistische Zorg. FMS is één van deze betrokken partijen. 

De implementatieagenda van ZE&GG bevat onderwerpen over wat de bewezen beste zorg is en die in de dagelijkse zorgpraktijk geïmplementeerd zouden moeten worden.  Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en de Nederlandse Vereniging voor Ziekenhuizen (NVZ) hebben landelijke afspraken gemaakt over de implementatie van de onderwerpen van de implementatieagenda. Deze afspraken zijn onderdeel van de zorginkoopafspraken tussen zorgverzekeraars en zorgaanbieders. 

Vanuit FMS worden sterke, goed onderbouwde aanbevelingen, getoetst op de behoefte aan een implementatie impuls aangedragen. Voor de beoordeling van onderwerpen uit richtlijnen wordt gekeken naar bovenstaande tabel voor een inschatting van de implementatie impuls. Met de ingevulde implementatietabel kunnen we vanuit FMS de andere HLA-MSZ partijen goed informeren om zo samen te beslissen of de aanbeveling daadwerkelijk op de implementatie agenda zal worden geplaatst.