Implementatieplan

Implementatietabel

Vraag

Antwoord:

Kruis aan en licht toe/ beschrijf

Toelichting keuze:

I1. Wat was het onderliggende probleem om deze uitgangsvraag uit te werken?

 

 

Ongewenste praktijkvariatie

 

 

Nieuwe evidentie

 

x

Anders

Het gebruik van preoperatieve planningssoftware varieert sterk tussen instellingen. Sommige operateurs gebruiken het routinematig, terwijl anderen het nooit inzetten. Deze praktijkvariatie is niet gebaseerd op evidence, wat aanleiding gaf voor het opstellen van een aanbeveling.

I2. Maak een inschatting over hoeveel patiënten het ongeveer gaat waar de aanbeveling betrekking op heeft?

 

< 1000

 

< 5000

x

5000-40.000

 

>40.000

I3. Is de aanbeveling onderdeel van een bredere set interventies of verwant aan andere richtlijnen of modules? Zo ja, hoe verhoudt zij zich daartoe en moet hiermee rekening worden gehouden bij de implementatie, of kan de aanbeveling als losstaand worden beschouwd?

x

Ja

De inzet van planningssoftware hangt onder andere samen met diagnostische beeldvorming (zoals het maken van een CT-scan) en keuze van operatietechniek.

 

Nee

 

I4. Belemmeringen en kansen op verschillende niveaus voor landelijke toepassing van de aanbeveling:

 

Belemmerende factoren

Bevorderende factoren/ kansen

Richtlijn/ klinisch traject (innovatie)

 

 

 

 

Zorgverleners (artsen en verpleegkundigen)

 

 

 

De aanbeveling biedt ruimte voor maatwerk; geen verplichting betekent behoud van autonomie.

Patiënt/ cliënt (naasten)

 

 

 

 

Sociale context

 

 

 

De software is vaak al aanwezig; gebruik in specifieke gevallen vereist geen grote systeemaanpassing

Organisatorische context

 

 

Beperkte tijd of capaciteit voor extra voorbereiding in standaardcasus; afwezigheid van duidelijke indicatiecriteria.

 

Financiële en juridische context  

 

 

Software wordt nog gratis geleverd bij protheses; kosten kunnen beperkt blijven mits CT-scan al standaard onderdeel is van diagnostiek

I5. A) Welke personen/partijen zijn van belang bij het toepassen van de aanbeveling in de praktijk?

 

B) Wat is er nodig van deze personen/partijen om de aanbeveling in de praktijk te kunnen brengen?

 

A

B

 

Patiënt/ cliënt (naaste)

 

x

Professional

Kritisch afwegen wanneer softwaregebruik zinvol is; interpreteren en zo nodig aanpassen van software-voorstellen.

 

Beroepsvereniging

 

 

Ziekenhuis(bestuurder)

 

 

Zorgverzekeraars/ NZa

 

 

Zorginstituut [duiding nodig]

 

 

Anders 

 

I6. Binnen welk tijdsbestek moet de aanbeveling zijn geïmplementeerd? 

x

< 1 jaar

 

 

< 2 jaar

 

 

< 3 jaar

 

I7. Conclusie: is er extra actie en/of ondersteuning nodig voor implementatie van de aanbeveling?

 

Ja

 

x

Nee

De aanbeveling vraagt om terughoudendheid met standaardgebruik en laat ruimte voor professioneel oordeel. Omdat er geen verplichting is en gebruik van de software reeds mogelijk is in de meeste instellingen, kan implementatie plaatsvinden binnen bestaande werkwijzen. De aanbeveling bevestigt en ondersteunt wat in veel gevallen al praktijk is, namelijk selectief gebruik op indicatie. Extra acties zoals scholing of structurele herinrichting van zorgpaden zijn daarom niet noodzakelijk.

I8. Plaatsing op de Landelijke Implementatieagenda Medisch Specialistische Zorg is gewenst*.

 

Ja

 

x

Nee

De aanbeveling heeft beperkte impact op zorgprocessen en vereist geen landelijke sturing of infrastructuurverandering. Omdat het een conditionele aanbeveling betreft die geen verplichting introduceert, is grootschalige coördinatie of samenwerking tussen veldpartijen niet nodig.

* Deze aanbeveling komt mogelijk in aanmerking voor plaatsing op de Landelijke Implementatieagenda Medisch Specialistische zorg van het programma Zorg Evaluatie & Gepast Gebruik (ZE&GG), waarin alle betrokken partijen in de medisch-specialistische zorg samenwerken aan de implementatie van bewezen beste zorg. De Federatie levert namens het veld goed onderbouwde aanbevelingen aan, die zijn getoetst op de behoefte aan een implementatie-impuls. De onderwerpen op de Implementatieagenda zijn onderdeel van landelijke zorginkoopafspraken tussen zorgverzekeraars en zorgaanbieders. Voor de beoordeling van aanbevelingen uit richtlijnen wordt gebruikgemaakt van de implementatietabel. Op basis hiervan kunnen we de andere partijen goed informeren en gezamenlijk besluiten of plaatsing op de Implementatieagenda passend is.